BU TEDAVİ ANOREKSİYA'YI YENİYOR

APA - NP Grup

Çalışan annelerin  hasta çocuklarına uygulanan düzenli terapist yardımı, geleneksel tedaviden çok daha etkili oluyor.

 


Wall Street Journal 4 ekim tarihinde yayınlanan Genel Psikiyatri arşivi’nde yer alan bir araştırmaya göre, anoerksiya nervosa rahatsızlığı bulunan ergenlik çağındaki hastaların aileleri, giderek daha sıklıkla hastalığın tedavisine dahil edilmektedir. Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre, çalışan annelerin  hasta çocuklarına uygulanan düzenli ve her öğün uygulanan  terapist yardımı, geleneksel tedaviden daha etkili sonuçlar alınmasını sağlıyor.

Chicago Tribune  "Julie's Health Blog" diyor ki; Maudsley Yaklaşımı denilen aile temelli bu tedavi yöntemi, tıbbi olarak stabil ergenlerin tedavisinde altın standart olarak kabul edilmelidir. Chicago Tıp Merkezi Üniversitesinde Yeme Bozuklukları Kliniği Direktörü Daniel Le Grange, bu araştırma için rastgele 120 tane anoreksik hasta seçildiğini ve bu iki tedavi yonteminden birinin hastalara uygulandığını, belirtiyor.

Healthday'in raporuna gore; 6 ay içerisinde, aileden yola çıkan tedavi görenlerin %40'ı, bireysel tedavidekilerin ise sadece %18'i düzelmeye başlamış. Bir yılda bu rakamlar sırasıyla %49 ve 234’e çıkmış. Health Day bir noktaya daha dikkat çekiyor; "Bu araştırmadaki aileden yola çıkan terapi yöntemi, önceleri ebeveynlerin, çocuklarına yemek yemeyi ve kilo almalarını öğretmeleri, daha sonra hastalara daha cok otonomi / özerklik vermeleri üzerine odaklaniyordu."

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.