Bükülebilir cam

James Bond'un bir tane vardı. Müfettiş Gadget ve ünlü detektif Dick Tracy'nin de. Bilgisayar, çift kanallı radyo, yön bulma cihazı ya da televizyon olarak da kullanılabilen bir saatten bahsediyoruz.

James Bond'un bir tane vardı. Müfettiş Gadget ve ünlü detektif Dick Tracy'nin de. Bilgisayar, çift kanallı radyo, yön bulma cihazı ya da televizyon olarak da kullanılabilen bir saatten bahsediyoruz.

bukulebilir_camBu tür bir cihaz, akıllı telefon çağından önce, geçmişte bilimkurgu romanları ve casus filmlerinde vardı. Ancak yakında Apple tarafından geliştirilen kıvrılabilir cam sayesinde gerçeğe dönüşebilir. Şirketin çal ışmalarından haberdar olan kişilere göre Apple, California'daki genel merkezinde kıvrıml ı camdan yapı lmış kol saati benzeri cihazlar üzerinde çalıyor. İki kişi, bu saatlerin Apple'ın iOS platformuyla çalıştığını ve şirketin camın insan vücuduna göre nasıl bükülebi leceğine dair araştırmaları açısından rakiplerin den ayrıldığını söylüyor. Apple planlarıyla ilgili yorum yapmayı reddett i . Ancak bu tür bir saatin incelenmesi, akıllara heyecan ver ici sorular getiriyor: Eğer şirket böyle bir ürün üretirse, neye benzer? Saatin içinde ses asistanı Siri de olacak mı? Apple'ın harita yazılımının bir versiyonu içererek sokakta yürüyen insanlara gerçek zamanlı yön talimatı verecek mi? SMS alabilecek mi? Kullanıcının sağlığını ya da günlük aktivitelerini izleyebilecek mi? Apple'ın ödeme yazılımı Passbook ile mobil ödeme yapabilecek mi? iPhone'larda kullanılan ultra sert Gorilla Glass'ın üreticisi Corning, geçen yıl Willow Glass adı verilen bükülebilir cam yapmanın önündeki mühendislik engellerini ortadan kaldırdıklarını açıkladı. Corning Cam Teknolojileri'nin baş teknoloji sorumlusu Pete Bocko, "Şu anda bir saate benzer bir şey yapmak istesem, bunu bükülebilir camla yapardım" diyor. Yatırımcıların iWatch'a ilgi göstermesi kuvvetle muhtemel; bazıları şimdiden giyilebilir cihazların önümüzdeki on yıl içinde akıllı telefonların yerini alabileceğini söylüyor. Analist Gene Muster hazırladığı bir raporda, "Bu cihazlar büyük ihtimalle iPhone'dan ucuz olacak ve Apple'ın gelişmekte olan ülkelerde büyümesi için kullanılabilecek" diyor. Eğer akıllı saatler veya camlar, akıllı telefonun yerini alacaksa, Apple bu yeni döneme şimdiden hazır gibi görünüyor. Ancak giyilebilir cihazlardan önce başka cihazlar piyasaya çıkabilir. Apple'ın kurucusu ve eski CEO'su Steven P. Jobs, ölümünden önce yaptığı bir toplantıda, daha fazla enerjisi olsa, bir araba geliştirip Amerikan otomobil endüstrisini sallamayaçalışa cağını söylemişti. Apple'ın küreselürün pazarlamasından sorumlu kıdeml i Başkan Yardımcısı Philip W. Schiller, Ağustos'ta Apple'ın iPhone ve iPad'den önce f o toğ ra f makinesi ya da araba gibi "çılgın cihazlar" üretme çabası içinde olduğunu söyledi. Apple giyi lebi lir cihazlar üzerinde çal ışmaya devam ederken, en büyük rakibi Google benzer cihazları halka yayma planlarına hız veriyor. Bir Google yöneticisine göre şirket, gözün üzerine oturan bir ekrana sahip giyilebilir camların, 2015'e kadar gelirinin yüzde 3'ünü oluşturmasını umuyor. Kullanıcıların enerjisini ve uykusunu ölçen Up isimli kola takı lan cihazının üreticisi Jawbone'un CEO'su Hüseyin Rahman, "On yıl sonra kapılarımızı açmak, ödeme yapmak ve en önemlisi sağlığımızı kontrol etmek için kullanacağımız giyilebilir cihazlardan yoksun bir hayat düşünemeyeceğiz" diyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Mart 2013Yayınlanma Tarihi:07 Mart 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.