BUNALIMA GİREN İLAÇ İÇİYOR

DHA

Türk Diyabet Cemiyeti Isparta Şube Başkanı eczacı Mustafa Aytaç, ekonomik kriz döneminin, vatandaşı antidepresan ilaç tüketimine yönelttiğini söyledi. Aytaç, "Firmalar psikolojik tedavi amaçlı ilaç üretmede yarışa girdi, bu çok ürkütücü" dedi.

Mustafa Aytaç, artan işsizlik, yaşanan ekonomik kriz gibi etkenler nedeniyle vatandaşların buhranlı bir dönemden geçtiğini söyledi. Üretici firmaların psikolojik tedavide kullanılan ilaç üretiminde adeta bir yarış içerisinde olduğunu kaydeden Aytaç, "Antidepresan ilaç kullanımında patlama var" dedi.

Günümüzde inanılmaz oranda antidepresan ilaç tüketimi yaşandığına tanık olduklarını kaydeden Aytaç, "Satılan ilaçların en başında psikolojik tedavi amaçlı ilaçlar geliyor. Firmalar eskiden daha çok vitamin içerikli ilaçlar üretirdi. Şimdi bunun yerini psikolojik rahatsızlığın giderilmesi için kullanılan ilaçlar alıyor. Tüketim olmasaydı, bu denli üretim olmazdı. Bu sonuç da vatandaşların bu ilaçlara ne denli yöneldiğinin ispatı" diye konuştu.

BİZİMKİ FAKİRLİKTEN

Antidepresan ilaçların iki türlü kullanılabildiğini vurgulayan Mustafa Aytaç, şunları kaydetti:

"Antidepresan ilaçlar daha çok aşırı zenginlikten ya da fakirlikten kullanılır. Bizim insanlarımız daha çok fakirlikten dolayı kullanıyor. Kime dokunsanız kredi kartı borcu bulunuyor. Artık günümüzde neredeyse kredi kartı borcu olmayan insan yok. Bu da insanları depresyona sürüklüyor. Böyle olunca da yaşanan bu sonuç kaçınılmaz oluyor. Bu durumu anlamak için eşlerin boşanma oranlarına, biten dostluklara bakmak yeterli. Artık insanlar ne yazık ki borçları yüzünden boşanmaya yöneliyor, dostluklar son buluyor."

Kullanılan ilaçların insanlar üzerinde bir rahatlama hissi uyandırdığını, bunun ise kısa süreli olduğunu kaydeden Mustafa Aytaç, "Bu tür ilaçlar insanları sorunlarından geçici olarak uzaklaştırıyor" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.