BUNLAR DEPRESYONA SOKUYOR

AFP

İngiliz araştırmacılar, işlenmiş gıda ağırlıklı beslenenlerin depresyona girme risklerinin fazla olduğunu ortaya koydu.

İngiliz Psikiyatri dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre,  bol sebze, meyve ve balık tüketenlerin depresyona girme riski daha düşük.

London College Üniversitesinden araştırmacılar, 3 bin 500 kamu  görevlisinin beslenmesiyle ilgili elde edilen verileri 5 yıl sonraki depresyon  durumlarıyla karşılaştırdı. Araştırmada farklı diyet uygulanan iki gruptaki  deneklerin yaşları, cinsiyetleri, eğitim durumları, fiziksel faaliyetleri, sigara  alışkanlıkları ve kronik hastalıkları da göz önüne alındı. Araştırmanın sonunda,  işlenmemiş gıda tüketenlerin daha az tüketenlere nazaran gelecekte depresyona  girme riskinin yüzde 26 olduğu belirlendi. Fazla miktarda işlenmiş gıda  tüketenlerde ise bu oran yüzde 58 çıktı.

Araştırmacılardan doktor Archana Singh-Manoux, depresyonda, kişilerin yaşam tarzlarının da bir etmen olabileceğine dikkati çekti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.