BUNLARI KONUŞUN

Anneyizbiz
 
Çoğumuz hamilelikte cinsel ilişkiye girmekten korkarız. Acaba bebeğim rahatsız olur mu? İşte cevapları.


Ona zarar verir miyim? gibi sorular aklımızdan bir an olsun çıkmaz. Bu konuda doktorumuzla konuşup soru sormayı bırakın arkadaşlarımızla bile konuşmaktan çekiniriz. Kadın Hast. Ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu “Hamilelikte cinsellik” konusunu anlatıyor.

Hamilelik ile birlikte birçok fizyolojik, psikolojik değişim olmakta ve bu değişimler çiftlerin genel sağlığını ve cinsel sağlıklarını olumsuz etkileyebilmektedir. Hamilelikte sürekli yüksek seviyede bulunan estrojen ve progesteron ile ilk aylarda çok yükselen fakat gebelik ilerledikçe belli düzeyde kalan HCG hormonu bu fiziksel değişimlerde önemli rol oynamaktadır.

Hamilelikte yaşanan tüm bu değişimler kadında yorgunluk, halsizlik, uyku bozuklukları gibi genel sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Oluşan bu gebelik değişikliklerinden en çok etkilenen de seks hayatıdır. Bazı gebeler yoğun orgazm yaşar iken bazıları da korkudan cinsel yaşamlarına ara verirler.

Çiftler hamilelikte, cinsel beraberlikten niye korkarlar?
Gebelikte cinsel ilişkinin potansiyel zararları olarak kadının orgazmının rahim kasılmalarını başlatabilmesi, erkek spermindeki prostaglandinlerin uterus üzerindeki gevşetici (erken doğum tehlikesi) etkisi, cinsel yolla bulaşan hastalık riskini artırması, cinsel ilişkinin ve seksin yaratacağı bebek üzerindeki mekanik stres öne sürülmektedir.

Cinsellik hamileliği olumsuz etkiler mi?
Yapılan çalışmalarda cinsel ilişki ile hamileliğin olumsuz etkilenmesi arasında bir ilişki gösterilememiştir. Hamilelikte cinsel ilişki; çiftlerin uyumunu ve duygusal bağlarını güçlendirir, kadının kendine güven duygusunu artırır, evlilik ilişkisinin devamında rol oynar ve cinsel hayatın devamlılığı için gereklidir.

Gebelikte orgazm problemi olur mu? Gebede cinsel istek ve arzu nasıldır?
Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte cinsel istekte, ilişki sıklığında, orgazm ve cinsel tatmin fonksiyonlarında genel olarak azalma oluşabilir. Hamileliğin erken dönemlerindeki genital bölgenizde kanlanma artışı nedeniyle, rahim ve rahim ağzınızda yumuşama oluşur. Vajinada renk değişikliği, dış genital organlarında büyüme ve artmış vajinal akıntı görülür.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.