Bunları müdürünüze asla söylemeyin!

İşte Müdüre asla söylenmemesi gereken 10 cümle…

Terfi almak istemiyor, kovulmanın yollarını arıyor ve müdürünüzü kızdırmayı hedefliyorsanız o zaman bu yasaklı cümleleri kenara not edin ve yeri geldiğinde söyleyin. En kısa zamanda da emelinize ulaşacağınıza eminiz.

1. BU BENİM İŞİM DEĞİL Kİ ?!

Müdürünüz işi kimin yaptığıyla değil işin yapılıp yapılmadığıyla ilgilenir. "Bu benim işim değil ki" deyip paçayı kurtaracağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

2. ÇOK YOĞUNUM

Sürekli yoğun olduğunuzu söylerseniz işinizi yapma konusunda yetersiz olduğunuzu düşünecektir.

3. O TARİH ÇOK ERKEN, HAYATTA BİTİREMEM!

Bir proje size verildiğinde teslim günü de belirtilir. Daha işi inceleyip, nasıl olur onu düşünmeden "Ay bu tarih çok erken, vay efendim nasıl yetiştiririm" diye şikayet etmeyin. Planınızı yapın, çalışmaya başlayın. Bir müddet sonra ek zaman istemek daha akıllıca olacaktır.

4. MÜMKÜN DEĞİL, OLMAZ!

Bu cümleyi kurmak boğaya kırmızı pelerin sallamakla eşdeğer bizden söylemesi. Ne yapıp edip bir yolunu bulmaya çalışın. Müdürün gözünde siz iş yapmak için para alıyorsunuz.

5. ÖNCE DE DENEMİŞTİK ZATEN AMA OLMADI Ofise yeni müdür gelmiş. Size delege edeceği ilk iş için "Biz onu denemiştik ama olmadı" gibi cümleler kurmayın. Aynı proje de olsa yöneten kişi farklı olacağından bir kere daha denemekte fayda var. Ayrıca müdürler kendilerinden önce ne yapıldığını duymaktan pek hoşlanmaz. Yeni müdür yeni kurallar demektir.

6. BİZ HEP BÖYLE YAPIYORUZ Kİ ZATEN İnsanların çoğu değişikliği sevmez ve siz de bir istisna olmayabilirsiniz. Ancak özellikle yeni müdürler kendi kurallarını yerleştirmek için bir takım değişiklikler yapmak isteyebilir. "Biz hep böyle yapıyoruz, değişikliğe ne gerek var" gibi cümleler sizi müdürün gözünde düşürmekten başka bir işe yaramaz.

7. BEN ONUNLA ÇALIŞMAM

Muhtemelen bahsettiğiniz kişi de size bayılmıyor ama ofiste ekip işi yapıyorsunuz. Evet, bazen hiç hoşlanmadığımız kişilerle çalışmak zorunda kalabiliriz. Evet, müdürümüz bu durumları bilip ona göre ekipler oluştursun beklentisi içerisinde de olabiliriz. Ancak her zaman evdeki hesap çarşıya uymaz. Şikayet etmektense işi bir an önce bitirip sevmediğiniz kişiden kurtulmayı hızlandırabilirsiniz.

8. BEN YAPMADIM

Hatalı olduğunuzda suçu başkalarının üzerine atmayın. Gerçek elbet ortaya çıkar ve sizi daha kötü bir duruma sokar. Yaptığınız hataların sorumluluğunu alın ve düzeltmek için ekstra çaba sarfedin.

9. NEDEN ÖYLE OLDU HİÇ ANLAMADIM!

"Bilmiyorum" müdürler için kabul edilebilir bir cümle değildir. Bilmediğinizi söylemek yerine bir süre üzerine düşünüp daha sonra cevabınızı verin. Vazgeçmek yerine çabaladığınızı gösterin.

10. ZAM VERMEZSENİZ GİDERİM

Kimse vazgeçilmez değildir.  Siz olmazsanız işlerin sarpa saracağını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Rest çekip gittiğinizde muhtemelen size vermelerini istediğiniz maaştan daha yüksek ücretlerle yerinize birini bulurlar ve üzülen yine siz olursunuz. Zam isterken neden hak ettiğinizi söylemeyi deneyin.

LİFED.COM


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:23 Temmuz 2014Yayınlanma Tarihi:26 Temmuz 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.