Bunu yapan çocuklar daha zeki!

Bunu yapan çocuklar daha zeki! Hangi alışkanlık çocukların sağlığını olumlu yönde etkiliyor?

Bunu yapan çocuklar daha zeki! Hangi alışkanlık çocukların sağlığını olumlu yönde etkiliyor?

Yapılan bir araştırmada, düzenli kahvaltı yapan çocukların daha zeki olduğu belirlendi. cocuk_zekiABD'nin Pennsylvania Üniversitesi'nden bilim adamları, Çin'de 6 yaşındaki 1269 çocuğun IQ seviyesini ve düzenli kahvaltı yapıp yapmadıklarını inceledi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Kahvaltı yapmayan çocukların, her zaman ya da çoğu zaman kahvaltı yapanlara göre, konuşma becerisinin 5,58, başarı düzeyinin 2,50 ve IQ seviyesinin 4,6 puan düşük olduğu görüldü. Araştırmaya imza atanlardan Cianghong Liu, çocukluk döneminin beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzının belirlenmeye başladığı kritik bir dönem olduğunu ve uzun vadede sağlığı etkilediğini vurguladı. 6 yaşında çocuğun bilişsel becerisinin hızla geliştiğini belirten bilim adamları, kahvaltının beslenme ve sosyal etkilerinin önemli rol oynadığına, gece aç kaldıktan sonra kahvaltının beyin için "benzin" niteliği taşıdığına dikkati çekti. Kahvaltıda ebeveynlerle iletişimin de beynin gelişimini etkilediğini, sohbetler sayesinde çocuğun kelime haznesi, genel kültürü ve anlama gücünün geliştiği kaydedildi. Konuya ilişkin makale, "Science Daily" dergisinin internet sitesinde yayımlandı. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:07 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:10 Şubat 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.