BÜYÜKLERE ÖZENİYORLAR

DHA

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Asal Ulus, sanatçıları veya anne ve babasını model alarak gizlice diyete başlayan 8- 10 yaş grubundaki çocuklara sıkça rastladıklarını söyledi. Ulus, küçük yaşta diyet yapan çocukların ciddi sağlık sorunları yaşayabileceğini belirtti.

OMÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Asal Ulus, küçük yaştaki çocukların büyüklerini model alarak ailelerinden gizli bir şekilde diyet yapmasının ciddi bedensel ve ruhsal problemlere neden olacağını söyledi.

Bu durumun çocukların büyüme ve gelişmelerini duraklatacağını belirten Ulus, "Küçük yaşta diyet yapan çocuklarda görme bozukluğu, kansızlık, sinir sisteminde veya diğer organlarında bir takım bozukluklar olabilir" dedi. Yeterince beslenmeyen çocukların okuldaki derslerinde de düşüş aşanabileceğini bildiren Canan Asal Ulus, diyetin farkına varan ailelerin mutlaka bir beslenme uzmanına başvurması gerektiğini dile getirdi.

Diyet yapan çocukların sağlıklarını riske attıklarını vurgulayan Ulus, ev içerisinde sürekli diyet yapan, zayıflaması gerektiğini söyleyen anne-baba veya büyük kardeşlerin çocuklara örnek olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu tür konuşmaları duyan çocuk, 'Ben de diyet yapmalıyım. Ben de çok kilo aldım' düşüncesine kapılıyor. Sürekli diyet yapan aile bireyleri sebebiyle çocuklarda gizlice diyete başladı. Eğer çocuk yemek yemiyor, aile şiddetle çocuğa yemek yedirmeye çalışıyorsa, çocuk bu kez aileyle inatlaşıp hiç yemek de yemeyebiliyor. Bu noktada aileler çok dikkatli olmalı."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.