Büyüme geriliği tedavisi ömür boyu sürer mi

Büyüme geriliği olan çocuklara uygulanan tedavinin yasal süreci nedir, büyüme geriliği çocukların psikolojilerini nasıl etkiliyor? İşte cevaplar.

Büyüme geriliği olan çocuklara uygulanan tedavinin yasal süreci nedir, büyüme geriliği çocukların psikolojilerini nasıl etkiliyor? İşte cevaplar.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

BÜYÜME GERİLİĞİ TEDAVİSİ NE KADAR SÜRE UYGULANABİLİR?

Tedavi, büyüme geriliğinin nedenine yönelik olarak, kişinin boyu kabul edilebilir sınırlara gelinceye veya büyüme çizgileri kapanıncaya kadar devam etmektedir. Büyüme hormonu eksikliği nedeniyle tedavi olan kızlarda, boy 1.55 cm, erkeklerde ise 1.65cm’ye ulaşınca yasal zorunluluk gereği tedavi sonlandırılır. Çocukta kalıcı hormon eksikliği varsa tedavi, ömür boyunca da devam edebilir.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

BÜYÜME GERİLİĞİ ÇOCUKLARI PSİKOLOJİK OLARAK NASIL ETKİLER?

Tüm dünyada, uzun boylu insanların öz güvenlerinin daha yüksek olduğu bilimsel bir gerçektir. Bu anlamda, kısa boylu çocukların bu durumdan etkilenmeleri kaçınılmazdır. Nitekim hastalarımızın ebeveynlerinde, çocuğunun arkadaşlarından daha kısa olduğu için mutsuz olduğunu, kendini toplumdan uzaklaştırdığını ve okul başarısını bile olumsuz etkilediğini sıkça işitiriz. Çocukların bir kısmı, oluşan sıkıntılı ruh halini atlatabilirken, çoğunluğu için bir örselenme yaratmakta ve bu durum nedeniyle psikolojik destek almalarını gerektiren durumlar ortaya çıkabilmektedir. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Haziran 2012Yayınlanma Tarihi:10 Temmuz 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.