BUZLU KAHVELER KALORİ BOMBASI

REUTERS

Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) adlı  kanserle mücadele kuruluşu, sayıları giderek artan zincir kahve salonlarında  satılan bazı buzlu kahvelerin, mükellef bir yemekten daha fazla kalori içerdiği  uyarısında bulundu.

WCRF, bu alanda yaptığı araştırmaya göre, bazı buzlu kahvelerin 561  kaloriye ulaştığını, bazılarının 450 kalori olduğunu, çoğunluğunun ise 200  kaloriyi geçtiğini belirterek, şeker, yağlı süt ve kaymakla hazırlanan bu soğuk  içeceklerin verdiği aşırı kaloriye dikkati çekti.

Bu buzlu içeceklerin bir kadının günlük kalori gereksiniminin dörtte  birinden fazlasına karşılık geldiği uyarısında bulunan kanser kuruluşu, buzlu  kahvelerin yarım yağlı sütle hazırlananlarının bile yüksek oranda kalori  içerdiğine işaret etti.

WCRF, sigara alışkanlığının terk edilmesinden sonra, "kanserin  önlenmesinde sağlıklı kilo muhafazasının, yani kalori alımının" öneminin altını  çizerek, bu yıl sadece Birleşik Krallık'ta 19 bin kanser vakasının eğer insanlar  normal kilolarını aşmazlarsa önlenebileceği uyarısında bulundu.

Eğer kahve içilecekse, şekersiz ve yağsız sütle hazırlanmış olanının  tercih edilmesi gerektiğini belirten WCRF, sıradan bir küçük kahvenin sadece 4  kalori, buzlu Amerikan kahvesinin 11 kalori, yağsız sütle hazırlanmış buzlu  kahvenin de 68 kalori olduğunu kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.