By-pass ameliyatının ardından sigarayı bırakın

Antalya'da kalbe giden damarlarının tıkanması nedeniyle 9 yıl önce by-pass ameliyatı olan 67 yaşındaki Refik Şalgamzar, doktorların uyarısına rağmen sigarayı bırakmayınca damarları yeniden tıkandı.

Antalya'da kalbe giden damarlarının tıkanması nedeniyle 9 yıl önce by-pass ameliyatı olan 67 yaşındaki Refik Şalgamzar, doktorların uyarısına rağmen sigarayı bırakmayınca damarları yeniden tıkandı.

Şalgamzar, ikinci kez by-pass ameliyatı olduktan sonra 50 yıldır içtiği sigarayı bıraktı. Antalya'da yaşayan emekli 67 yaşındaki Refik Şalgamzar'ın 9 yıl önce nefes darlığı nedeniyle gittiği hastanede, kalbe giden damarlarının yüzde 100 tıkandığı tespit edildi. Doktorların acil olarak ameliyata aldığı Şalgamzar, by-pass ameliyatının ardından sağlığına kavuştu. Doktorların “Sigarayı bırakmalısın” uyarılarına rağmen sigara içmeye devam eden Şalgamzar, 2 hafta önce yeniden fenalaştı. Hastaneye kaldırılan Şalgamzar'ın kalbe giden 2 ana damarının yeniden tıkandığı tespit edildi.

Şalgamzar, Medical Park Antalya Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan tarafından gerçekleştirilen by-pass ameliyatı ile yeniden sağlığına kavuştu.

“SİGARAYLA SAVAŞIN GÖNÜLLÜSÜ OLACAĞIM”

Ameliyatın ardından kendisini yeniden doğmuş gibi hissettiğini belirten Şalgamzar, damarlarının sigara nedeniyle tıkandığını söyledi. İlk ameliyatın ardından, “Artık sigara içsem de bir şey olmaz' diye düşündüğünü anlatan Şalgamzar, doktorun kalp damarlarının tıkandığını söyleyince çok şaşırdığını kaydetti. Ameliyatın ardından yoğun bakım ünitesindeyken doktorların kendisine sürekli sigaranın zararlarını anlattığını dile getiren Şalgamzar, “Çektiğim acıları da düşününce 50 yıldır içtiğim sigarayı bırakmaya karar verdim. Sigara içen arkadaşlarımı da tek tek uyarıp sigarayı bırakmalarını sağlayacağım. Sigarayla savaşın gönüllüsü olacağım” dedi. Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Hüseyin Okutan ise ameliyatın ardından sigara içmeye devam edilmesinin yeni takılan damarların tıkanma ihtimallerini artırdığına dikkati çekti. Sigara içen hastaların by-pass ameliyatının ardından sigarayı mutlaka bırakması gerektiğini ifade eden Okutan, şöyle konuştu: “Sigara herkes için damarları tıkayıcı bir risk faktörüdür. By-pass ameliyatının ardından damarların yeniden tıkanmaması için o damarlara iyi bakılması gerekiyor. İnsanların uygun tansiyonda, iyi bir şeker düzenlemesi ve kolesterol tedavisi alması gerekiyor. İnsanların uygun bir yaşam tarzı olmalı ve hasta ideal kilosunu korumalı. By-pass ameliyatının ardından içilmeye davam edilen sigara, takılan damarların ömrünü kısaltıyor. Bu tür damar sıkıntısı yaşayan hastalar sigaradan ve sigara içilen yerlerden mutlaka uzak durmalı.” A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:20 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:23 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.