C Vitamini Faydaları Nelerdir? C Vitamini Bulunan Besinler

C Vitamini nedir? C Vitamini hangi besinlerde bulunur? C Vitamininin faydaları nelerdir? C Vitamini koronavirüse iyi gelir mi? C Vitamini koronavirüsten korur mu?

C VİTAMİNİ NEDİR?

C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Bu yüzden suda eriyen C vitamini vücutta depolanmaz. Vücudunuzun ihtiyaç duymadığı fazla miktardaki vitamin vücuttan idrar yoluyla dışarı atılır. Vücudumuz suda çözülen vitaminlerin küçük bir rezervini tutar. Yine de vücutta meydana gelebilecek olası sıkıntıları önlemek için düzenli olarak alınmaları gerekir.

C vitamini, vücudun sizi güçlü ve sağlıklı tutmak için kullandığı önemli bir vitamin ve antioksidandır. C vitamini kemik, kas ve kan damarlarının bakımında kullanılır. C vitamini ayrıca kolajen oluşumuna yardımcı olur ve vücudun demiri emmesine yardımcı olur.

C VİTAMİNİ HAKKINDA

Askorbik asit ve askorbat olarak da bilinen C vitamini, çeşitli gıdalarda bulunan ve diyet takviyesi olarak da satılan bir vitamindir. C vitamini, doku onarımı ve bazı nörotransmitterlerin enzimatik üretiminde rol oynayan temel bir besindir. Vücuttaki birkaç enzimin çalışması için gereklidir ve bağışıklık sistemi fonksiyonu için önemlidir.

C vitamini, sebze ve meyvelerde, özellikle portakal ve diğer narenciye meyvelerinde doğal olarak bulunur. Bu anahtar vitamin ayrıca C vitamini hapları ve C vitamini çiğneme tabletleri şeklinde doğal bir besin takviyesi olarak da mevcuttur.

C VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

C vitamini bu besinlerde bulunur:

- Portakal
- Çilek
- Kivi
- Biber
- Brokoli

- Siyah frenk üzümü
- Kırmızı biber
- Kivi
- Yeşil dolmalık biber
- Portakal
- Papaya
- Lahana
- Kuşburnu
- Turunçgiller
- Brokoli
- Karnabahar
- Kırmızı ve yeşil biber
- Yeşil yapraklı sebzeler
- Domates
- Kavun
- Maydanoz
- Brokoli
- Alabaş Turpu
- Biber Çeşitleri
- Limon
- Portakal
- Ananas
- Karalahana
- Ispanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunur.

C VİTAMİNİ DEPOLARI

Maydanoz
100 g maydanoz 133 mg (222%), yaklaşık 4 gramlık 1 çorba kaşığı ise 5 mg, (%8) C vitamini sağlar.

Biber türleri
100 g taze tatlı kırmızıbiberde 128 mg (%213), orta boy bir adedinde 152 mg (%253) C vitamini mevcut.
100 g yeşilbiber 80,4 g (%134), yaklaşık 119 gramlık orta boy bir adet yeşilbiber ise 95,7 mg (%159)

Kivi
100 gramında 92,7 mg (%155), yaklaşık 76 gramlık 1 orta boy kivide 70,5 mg (%117) C vitamini mevcut.

Brokoli
100 g brokoli 89,2 g (%149), yaklaşık 91 gramlık bir kase brokoli ise 81,2 mg (%135) C vitamini içeriyor. Piştiğinde içerdiği C vitamini miktarı azalıyor, 100 gramında 64,9 mg, yani günlük ihtiyacın %108’i kalıyor.

C vitamini açısından zengin benzer diğer sebzeler (100 gramının karşıladığı günlük ihtiyaç yüzdesi): haşlanmış bürüksel lahanası (62 mg, 103%), haşlanmış karnabahar (44,3 mg, 74%) ve kırmızılahana (57 mg, %95).

Alabaş turpu
100 gram alabaş 62 mg (%103), 1 kasesi ise 83,7 mg (%140) C vitamini içeriyor.

Çilek
100 gramında 58,8 mg (%98), 1 dolu kasede (yaklaşık 144 g) 84,7 mg (%141) C vitamini var.

Limon
100 g limon 53 mg (%88), yaklaşık 58 gramlık bir limon 30,7 mg (%51) C vitamini içeriyor.

Portakal
100 g portakal 45 mg (%75), yaklaşık 140 gramlık orta boy bir portakal 63,4 mg (%106) C vitamini içeriyor.

Ananas
100 gram ananas 47,8 mg (%80), yaklaşık 165 gramlık 1 kasesi ise 78,9 mg (%131) C vitamini içeriyor. Ananas diğer bütün meyvelerden farklı olarak protein emilimine yardımcı bir besin de içeriyor.

Karalahana
100 g haşlanmış karalahana 41 mg (%68) C vitamini, 130 gramlık 1 kase ise 53,3 mg (%89 ) içerir.

C vitamini, askorbik asit olarak da bilinen suda eriyen vitaminlerden olduğu için emilimi olduça kolaydır. Aynı zamanda harabiyeti de en kolay olan vitamindir ve fazla olan c vitamini böbreklerden dışarı atılır.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

C vitamini vücutta kolajen doku yapımında görev alır. Bu nedenle yara iyileşmesi, diş ve diş eti sağlığında, kas yapımında etkilidir.
C vitamini eksikliği;

- İskorbüt (skorbüt) hastalığına neden olur. İskorbüt hastalığının; yorgunluk, bağ dokusunun güçsüzleşmesi ve kılcal kan damarlarının zayıflaması, diş etinde iltihaplanmalar şeklinde belirtileri vardır.

– Cilt kuruluğu
– Hiperkeratoz (deri kalınlaşması),
- Damar Yapısında güçsüzlük
- Kalp damar hastalıkları
– Anemi
– Diş etlerinde kanama ve şişme (Gingivit)
– Burun kanaması
– Peteşi (deri lekeleri)
– Ekimoz (cilt altı kanamaya bağlı çürük)
– Purpura (morluklar)
– Eklemlerde şişkinlik ve eklem ağrısı
– Yaraların tam iyileşmemesi veya yavaş iyileşmesi
– Yavaşlayan metabolizma nedeniyle kilo almak
– Kıl dönmeleri
– Saçlarda kuruluk ve saçların kırılgan, güçsüz hale gelmesi
– Diş minesinin zayıflaması

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

C vitamini eksikliği yaşamamak için gerekli günlük tüketim miktarları vitamine ve kişinin cinsiyeti, yaşı, hamilelik gibi faktörlere göre değişebilmektedir. Gerekli vitaminleri almanın en iyi yolu birçok çeşitte gıdayı içeren dengeli bir beslenmedir. Ayrıca, gerektiğinde C vitamini takviyesi almak eksikliğin giderilmesi konusunda önemlidir.

C VİTAMİNİNİN FAYDALARI

- Cilt sağlığına iyi gelir
- Kemik Sağlığına olumlu etki
- Diş ve dişeti sağlığı
-  Kıkırdak sağlığı
- Cilt yüzeyindeki hücreleri yeniler
- Yaraları hızla iyileştirir
- Saç dökülmesi ve cilt hastalıklarını önler
- Sinir sistemindeki hücreleri dengede tutarak ruhsal hastalıklara yakalanma oranını azaltır
- Baş ağrısına iyi gelir
- Eklem ağrılarına iyi gelir
- Göz hastalıklarına da iyi gelir
- Hücreleri yeniler
- Kansere karşı da korur

C vitamini, iyi bir antioksidan oluşu ve hücre yapısını koruma özelliği sayesinde kansere karşı da koruyucudur. C vitamini vücutta demir mineralinin emilimini artırır. Eğer tükettiğiniz besinlerin içerisinde demir varsa, C vitaminiyle öğününüzü desteklediğiniz zaman demir emilimini kolaylaştırmış olursunuz.

Aynı zamanda güçlü bir antioksidan bileşen olması, hücreleri serbest radikallerin tahribatına karşı korur. C vitamininin antioksidan kapasitesi yüksek olduğu için DNA hasarını azalttığı saptanmıştır ve güneş ışığı, sigara ve çevre kirliliği ile ortaya çıkan serbest radikallerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmakta yardımcıdır.

GÜNLÜK C VİTAMİNİ İHTİYACI

Günlük C vitamini ihtiyacı sağlıklı bireylerde 60-75mg'ken sigara içenlerde bu oran 100 mg'a kadar çıkmaktadır. Meyve ve sebze tüketiminizi artırarak rahatlıkla bu miktara ulaşabilirsiniz.

C vitamini, vücudun sizi güçlü ve sağlıklı tutmak için kullandığı önemli bir vitamin ve antioksidandır. C vitamini kemik, kas ve kan damarlarının bakımında kullanılır. C vitamini ayrıca kolajen oluşumuna yardımcı olur ve vücudun demiri emmesine yardımcı olur. C vitamini, sebze ve meyvelerde, özellikle portakal ve diğer narenciye meyvelerinde doğal olarak bulunur. Bu anahtar vitamin ayrıca C vitamini hapları ve C vitamini çiğneme tabletleri şeklinde doğal bir besin takviyesi olarak da mevcuttur.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Ocak 2021Yayınlanma Tarihi:09 Nisan 2020