ÇABASI BAŞARIYI ARTIRDI

DHA

Erzuurm'da Mehdi Efendi Mahallesi'nin 11 yıllık muhtarı 43 yaşındaki Servet Koştaş, takdir ve teşekkür belgesi alan öğrencileri ödüllendirerek, gecekondulaşmanın yoğun olduğu mahallenin başarı oranını artırdı. Beş yıldan beri öğrencileri ödüllendiren muhtar Koştaş, takdir ve teşekkür alan öğrenci sayısını 30'dan 120'ye çıkardı. Koştaş, "Lise 2'den sonra okuyamadım ama bunun eksikliğini sürekli hissettim. Gelecek yıl en başarılı öğrencileri Antalya’ya bir haftalık tatile göndereceğim" dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nde işçi olarak çalışan ve 3 bin 200 nüfuslu Mehdi Efendi Mahallesi'nde 3 dönemdir muhtarlık yapan evli, 3 çocuk babası Servet Koştaş, eğitim düzeyi düşük mahalledeki başarı oranını artırmak için 5 yıl önce bir çalışma başlattı. Koştaş, gecekondulaşmanın yoğun olduğu mahallede ilköğretim ve ortaöğretimde okuyan 700’u aşkın öğrenci içerisinde başarılı olanları ödüllendirme fikrini hayata geçirdi. Projeyi yaptığı toplantılarla anne-babalara ve okulda ziyaret ettiği öğrencilere duyuran Servet Koştaş, eğitim dönemi sonunda takdir ve teşekkür belgesi alan 30 çocuğa yeni ayakkabı, gömlek, pantolon ve etek gibi kıyafetler hediye etti. Akrabaları, arkadaşları ve yardımseverlerden aldığı maddi destekle çalışmasını sürdüren Koştaş'ın çabası sonrası mahallede yaşayan öğrenciler arasındaki başarı 4 kat arttı.

2008- 2009 eğitim döneminde 120 öğrencinin takdir ve teşekkür belgesi aldığını belirten Koştaş, bir çok öğrencinin karnesini aldıktan sonra evine gitmeden kendisini ziyaret ettiğini söyledi. Maddi sorun yaşamamasına karşın Lise 2'den kendi isteğiyle ayrıldığını anlatan Servet Koştaş, bunun eksikliğini sürekli hissettiğini bildirdi. Muhtar Koştaş, "Bir çoğu dargelirli olan çocukların benim gibi eğitimlerine son vermesini önlemek ve onları teşvik etmek için projeyi beş yıl önce başlattım. Akrabalar, arkadaşlar, yardımseverlerin desteğiyle alınan kıyafet ve okul malzemelerini dağıtarak çocukların başarı oranını artırdım. İlk yıl 30 olan takdir ve teşekkür belgeli öğrenci sayısı yüzde bu yıl 120’ye ulaştı. Gelecek yıl en başarılı 7 öğrenciyi Antalya’ya bir haftalık tatile göndereceğim" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.