ÇALIŞAN ANNELERE ÖNERİLER

Anneyizbiz

Çocuklar her zaman onları seven, koruyan, kollayan isteklerine cevap veren ve yanında olmaktan huzur, mutluluk duyabileceği birilerini ararlar. Bu da anneleri ve babalarıdır. Daha doğrusu çocuklar bir aile ortamı ararlar. Eğer anne çalışıyorsa burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta çocuğun güven duygusunun nasıl etkilendiğidir ya da çocuğun duygusal sorunlar yaşayıp yaşamayacağıdır. Tekrar ediyorum burada önemli nokta annenin mutsuz olmadan, huzursuz olmadan ve kendini suçlu hissetmeden çocuğuna nitelikli zaman ayırması gerekmekte. Bu sorun ancak bu şekilde çözülür.

Çalışan annelere pratik öneriler

- Güvendiğiniz ve sizin ebeveynlik şeklinizi destekleyen bir büyükle çocuğunuzu bırakın.

- Çocuğunuzun sözsüz işaretlerini dinleyin.

- Sizden ayrılmanın yarattığı endişeyi en aza indirgemek adına yaratıcı fikirler uygulayın.

- Utandırma, küçük düşürme, korku, tehdit gibi duygular uyandıran sözlerle ayrılmayı zorlamayın.

- Gün boyu beraber olamadığınızda, beraber olduğunuz zamanı en iyi şekilde değerlendirin.

Anne, çocuk ve çalışma hayatı

Çalışan anneler ev ve iş kadınlığının yanı sıra annelik görevlerini aksatmamak için çaba harcarlar. Bu çaba bazı annelerde çaresizlik duygusuna yol açar. Bu görevleri yerine getirmek kaygısıyla bazı anneler çocuklarını ihmal ettiklerini düşünerek, onun her istediğini yerine getirerek sınır koyamazlar. Böylece istediğine, ağlamayla ulaşma davranışı ortaya çıkar.

Bazı annelerse çocukların üzerine fazlaca düşer. Gerektiğinde fazla korur ve her şeyi onun yerine yapar. Annenin bu tür davranışları, çocuğun çekingen, güvensiz, denemekten korkan bir birey olmasına yol açabilmektedir. Yapılan pek çok araştırmaya göre sağlıklı bir aile ortamı varsa annesi çalışmış çocuklarla, çalışmayıp annesi tarafından bakılan çocuklar arasında benzer zekâ ve duygusal gelişim görülmüştür.

Annenin çalışmasının çocuk üzerinde yaratacağı etkilerin olumsuz ya da olumlu olması pek çok etkene bağlıdır. Annenin çalışma nedeni, çalışmaya başladığı dönemin çocuğun hangi gelişim aşamasına rastladığını, çalışmanın düzenli olup olmaması, çalışmasına eşinin ve ailesinin tepkisi, annenin yokluğunda sağlanan bakımın niteliği-özelliği, annenin çocuk eğitimi, anlayışı ve çocuğuyla kurduğu ilişki türü bu etkenler arasında sayılabilir.

Çalışmayı isteyen, ancak çocuğuna bakmak için işini bırakan annelerin çocuğa olumsuz etkilerinin olduğu görülür. Çalışan anne kendini daha üretken hisseder, kendine güven duyar. Çocuğunu daha çok özlemektedir. Pek çok çalışan anne, çocuklarından uzakta geçen zamanlarını telafi etmek için çaba sarf eder. Anne ne kadar mutlu ve huzurluysa çocukla kuracağı ilişki o kadar sağlıklı ve doyumlu olacaktır. Annelerin rahatlayacakları aktivitelerden kaçınıp sürekli çocukla bir arada bulunmaları bir süre sonra onların gerginleşmelerine ve olumsuz tepkilerde bulunmalarına yol açacaktır.

Çalışan annenin çocukları daha mı özgüvenli?

İyi anne olmak ile çalışmamak arasında bir bağlantı yoktur. Tabii ki çalışan anneler de aynı zamanda mükemmel annelik yapabilirler. İyi annelerin sadece ev hanımları olduğunu kanıtlayan bir araştırma yoktur. Çalışan kadınlar, çocuklarına karşı kesinlikle suçluluk duymamalı. Vicdan azabından kurtulmalı, bu hem kendilerine hem de çocuklarına karşı haksızlık olur. Araştırma sonuçları, eğer mutlu bir evliliğiniz ve gelip kucaklayacağınız çocuklarınız varsa işteki sorunları, stresleri daha kolay aşabileceğinizi söylüyor. Çocukların kişilik gelişimleri üzerinde annenin çalışıp çalışmamasının değil, anne ve babanın çocuk yetiştirme tutumları önemlidir. Çocukların anne ve babalarının işe gitmesinden değil, birlikteyken kendileriyle ilgilenilmemesinden rahatsızlık duyarlar.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.