ÇALIŞAN KADIN NE YAPMALI

Psikohayat Dergisi Mayıs-Haziran 2009 sayısı

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy anlatıyor:

"Ev işleri ve çocukların bakımı evlilikte birincil olarak kadının sorumluluk alanı olarak görüldüğünden çalışan kadınların mesaileri işten eve gelmekle bitmez ve yeni bir mesai başlar, üstelik bir evin idaresi ve annelik pek çok detayı barındıran kapsamlı bir iştir ve iş yaşamından arta kalan zaman ve enerji tüm bunların yerine getirilmesi için yeterli değildir.

Doğal olarak kadının zaman sıkışıklığı, işlere yetişememekten ötürü suçluluk duygusu, kendisine zaman ayıramama sonucunda tükenmişlik hissi vb. bazı sıkıntılar yaşamasına yol açar. Eğer sorumluluk duygusu yüksek ve kendisinden mükemmeliyetçi beklentileri varsa bu zorlanmalar daha da yoğun yaşanır ve kadının depresyona girmesine yol açabilir. Kadın çalışıp para kazanarak geleneksel olarak erkeğin rolü olarak görülen ailenin geçimi ile ilgili maddi sorumluluğu kocası ile paylaşırken, erkek kadına düşen sorumlulukları onun ihtiyacı ölçüsünde paylaşıp yeterli yardım ve desteği vermediğinde kendisini yalnız bırakılmış ve anlaşılmamış hissedebilir ve kendisi evde çalışmaya devam ederken dinlenen veya kendisinden hizmet bekleyen eşine karşı kızgınlık duygusu oluşabilir.

Kadın kendisini ifade edebilme ve gerektiğinde yardım isteme becerisine sahip değilse yaşadığı gerginlik sonucunda zamanla bu duygularla baş etmesi zorlaşacak ve kızgınlık ilişkiye yansıdığında evlilikte çatışmaların olması kaçınılmaz olacaktır. Eşine olan kırgınlığı ve fiziksel yorgunluk gibi nedenler kadının eşinden duygusal olarak uzaklaşmasına ve cinsel isteğinin de azalmasına yol açarak eşlerin ikili ilişkisine zarar verebilmektedir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.