ÇALIŞMAK İYİ GELMİYOR

A.A

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tayfun Turan, depresyon geçiren insanların kendilerini işe vererek sıkıntılardan kurtulabileceği inancının yanlış olduğunu tam tersine, bu insanlardan daha çok iş beklenilmesinin hastalığın şiddetini artırabileceğini söyledi.

Tayfun Turan yaptığı açıklamada, depresyonun çeşitli sebeplerden kaynaklanabileceğini ve her mevsimde görülebileceğini, ancak bazı mevsimsel değişikliklerin de depresyonu tetikleyebileceğini kaydetti.

Kış mevsimi kötü etkiliyor

Kışın doğanın adeta uyku haline büründüğünü, bu durumun insanların psikolojilerini de etkilediğini belirten Turan, 'Kış mevsiminde gün ışığının azalması, günlerin kısalması, yeşil örtünün ortadan kaybolması, ağaçların yapraklarını dökmesi ve doğanın adeta uyku halini alması, her insanda hüzün, burukluk ve karamsarlık ortaya çıkarır. Güneş ışığının az olması insan mizacını olumsuz yönde etkiler. Doğada görülen uyku hali, yatkınlığı olan insanlarda depresyonu tetikler' diye konuştu.

Depresyonun belirtileri

Depresyonun karamsarlık, ümitsizlik, zevk ve keyif alamama, ölmeyi isteme, cinsel isteksizlik, vücudun değişik bölgelerinde ağrılar, iç sıkıntısı, intihar düşüncesi, iş-güç yapmakta zorlanma, okul ya da iş başarısının düşmesi, uyku ve iştah düzeninde değişiklikler gibi belirtiler ile ortaya çıktığını bildiren Turan, bu belirtiler görülmesine rağmen çoğu zaman insanların depresyonu fark edemediğini ya da bu emarelerin bir hastalık belirtisi olarak kabul edilmediğini belirtti.

İntiharların yüzde 50'si depresyon yüzünden

Depresyonun, tedavisi olan ve tam iyileşme sağlanabilen bir hastalık olduğunu ifade eden Turan, hastalık belirtilerinin hasta veyayakınları tarafından fark edilmesi halinde mutlaka bir psikiyatriste başvurulması gerektiğini vurguladı. Depresyonun, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren, yol açtığı maddi ve manevi kayıplar açısından önemsenmesi gereken bir hastalık olduğuna dikkati çeken Turan, şöyle devam etti:

'Yapılan araştırmalara göre, depresyona giren insanların yüzde 15'i intihar sonucu kaybediliyor. Tüm intihar olaylarının yüzde 50´si ise depresyondan kaynaklanıyor. Depresyonun kadınlarda görülme oranı erkeklere oranla iki kat daha fazladır. Her 4-5 kadından biri ve her 8-10 erkekten biri yaşamlarının herhangi bir döneminde depresyon atağıgeçirmektedir. Bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda depresyonun insan hayatını ne derece etkilediği daha iyi anlaşılabilir.'

İşe yönelmek çözüm değil

Depresyona giren insanların, depresyona yol açan sıkıntılarından kurtulmaları için kendilerini işlerine daha çok vermeleri gerektiği yönünde yanlış bir inanış olduğunu belirten Turan, 'Depresyona giren insanlar zaten iş yapmak istemezler ve iş yapacak enerjileri de yoktur. Bu insanlardan daha çok iş beklenilmesi durumunda depresyonun şiddeti daha da artabilir. Bu nedenle depresyondaki insanlardan, tedavi süresinde iş beklenilmemelidir' dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.