ÇALMA HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

NP Grup

Kleptomani hastalığının nedenleri, neden kişinin karşı koyamadığı, hangi stresli durumların tetiklediği, eşlik eden psikiyatrik hastalıklar ve nasıl tedavi edildiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Kleptemoni hastaları neden kendilerini hırsızlıktan alıkoyamazlar? İntikam veya kazanç duygusu taşırlar mı? Stresli durumlar nasıl etki eder? Neden bu hırsızlar maddi değeri olmayan ve ihtiyacı olmayan şeyleri çalarlar? Kişi hırsızlık öncesi yaşadığı yüksek gerilim halinin anlamı nedir? Hırsızlık eylemi sırasında rahatlama ve tatmin olma hissi yaşanır mı gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Çalma hatalığı yaşayanlar neden yoğun kaygı yaşarlar? Gerilim ya da uyarılma duyguları nasıl giderilebilir? Hırsızlık yapan kişi eylemden sonra suçluluk duygusu yaşar mı? Vicdan azabı nasıl giderilir? Dürtü kontrol bozuklukları içindeki yeri nedir gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Önen Ünsalver ve Uzman Psikolog Zehra Erol olacaklar.

Kleptomani hastaları tedaviyi kabul ederler mi? Yaşadıkları utanç duygusu onlara neler yaşatır? Aileler çalma hastalığı olan çocuklarına karşı nasıl davranmalıdırlar? Kleptomani hastalığına eşlik eden depresyon, alkol ve maddenin kötüye kullanımı, yeme bozuklukları, kaygı bozuklukları, patolojik kumar, alışveriş bağımlılığı, intihar düşüncesine yatkınlık gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Demokratik Eğitimciler Sendikası'nın 'Okul başarısı için sadece maddi fedakarlığın yetmediği anne baba sevgisinin başarıyı arttırdığına ilişkin raporu'nu İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.