CANIM SÜREKLİ TATLI YEMEK İSTİYOR

SORU

Akşmları aşırı yiyorum,özellik le de tatlı canım istiyor üstelikde şeker hastasıyım .bu durumumu engelleyemiyorum tv seyrederken hep atıştırmak istiyorum.bu duygumu nasıl engelleyebilirim.

CEVAP
Görünüşe bakılırsa atıştırmak sizde bir alışkanlık haline gelmiş. Tabiî ki hayatımızın parçası olan alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil fakat bu imkânsız da değil.  İhtiyacımız olan şey sadece istekli, kararlı ve azimli olmaktır. İstemediğimiz alışkanlıklarımızı süreç içersinde ortadan kaldırmak bizim elimizde. Öncelikle tükettiğiniz yiyeceklerin içeriğini değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Mesela tatlı yemek yerine kalorisi daha düşük olan yiyecekler yiyin, salata veya meyve gibi. Sonra bu atıştırdığınız süreleri kısaltmaya ve yediğiniz miktarları da yavaş yavaş azaltmaya çalışın. Ayrıca yerken yavaş yiyin, yani çiğneme süresini uzatın. Böylelikle daha az yiyerek atıştırma güdünüzü başlangıç içinde tatmin etmiş olursunuz. Bütün bunları yaparken kendinize günlük ve haftalık hedefler belirleyin. Bu planlarınızı kâğıt üzerinde takip edin bu şekilde kendinizi daha kolay gözlemleyebilirsiniz. Bunları yaparken en önemlisi de kendinizi ödüllendirmenizdir. Başarılı olduğunuz her günün veya haftanın sonunda kendinizi ödüllendirin. Sevdiğiniz bir yere gitmek veya bir şeyi almakla gibi. Eğer bu süreci kendi başınıza yapmakta zorlanırsanız,  bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim. İyi Günler. Psk. Emine Aydemir


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.