CANLI CENAZE GİBİYİM

NP GRUP

Özellikle eğitimli, gelir seviyesi yüksek, çalışan kesimde ve beyaz ırkta daha sık görülen, yaklaşık % 70 oranında kadınları ve özellikle 30-50 yaş grubunu etkileyen Kronik Yorgunluk Sendromu'nun nasıl oluştuğunu, yaşamı nasıl zora soktuğunu ve uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

 
Canlı cenaze sendromu olarak tanımlanan Kronik Yorgunluk nedir? Kimler Canlı Cenaze Sendromu riski taşırlar? Kronik yorgunluğa yatkınlık var mıdır? Hastalığın henüz tam olarak tanınmaması yaşayan kişiler açısından nelere sebep olmaktadır gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Kronik yorgunluk için temel belirtiler şunlardır;
1. Kısa süreli bellekte veya konsantrasyonda önemli bozulma
2. Boğaz ağrısı
3. Lenf bezlerinde hassasiyet
4. Kas ağrısı
5. Çeşitli eklemlerde kızarıklık veya şişlik olmaksızın ağrı olması
6. Yeni oluşan, şekil değiştiren veya ciddileşen baş ağrısı
7. Sabah uyanınca kendine gelememe (uykulu olma halinin devam etmesi)
8. Yapılan bir iş sonrası 24 saatten fazla sürede geçen kırıklık

Bu belirtilerle beraber karın ağrısı, alkole tolerans, şişkinlik, göğüs ağrısı, kronik öksürük, sersemlik, ağız ve göz kuruluğu, kulak ağrısı, çarpıntı, çene ağrısı, sabah katılığı, bulantı, gece terlemesi, depresyon, sinirlilik, anksiyete, panik atak, nefes darlığı, deri duyarlılığı, karıncalanma hissi ve kilo kaybı gibi durumlar varsa bu programı kaçırmayınız.

Kronik yorgunluğun başlıca sebepleri, stresin etkisi, nasıl baş edileceği, depresyon ile karışan durumların neler olduğu gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psikolog Yıldız Burkovik ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Emine Kılınç olacaklar.

Eşlik eden psikiyatrik hastalıkların neler olduğu, tedavi seçeneklerinin neler olduğu, terapi desteğinde hastaya neler sağlandığı, hayata uyumunun hangi koşullarda nasıl mümkün olduğu gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Alman Bağımlılık Sorunları Merkezi DHS'nin yaptığı 'Avrupa'da bağımlılıkta 5'nci sırada yer aldığı ve Almanya'da 1 buçuk milyon kişinin alkol bağımlısı olduğu' yönündeki açıklamasını değerlendirecek. Türk gençlerinin bağımlılık konusunda yaşadıkları riskleri ve tedavi için neden yaz tatillerinde Türkiye'yi tercih ettiklerini İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.