Canlı yayına gaz fişeğiyle çıktı

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, canlı yayına empati olsun diye eylemcilere atılmış gaz fişeğiyle çıktı.

Prof. Dr. Tarhan, empati için canlı yayına gaz fişeğiyle çıktı…

nvzat-tarhan_fisek nvzat-tarhan_fisek1Gezi Parkı olaylarında 2. hafta geride bırakılırken güvenlik güçlerinin sert müdahalesi konuşuluyor. Olayların psikososyal boyutunu katıldığı televizyon programında değerlendiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, canlı yayına empati olsun diye eylemcilere atılmış gaz fişeğiyle çıktı. Tarhan asayiş sağlamada hoyratlığın yaşandığını söyledi. Ülke Tv’de ekranlarında yayınlanan Turgay Güler’in sunduğu “En Sıra Dışı” isimli programında ilginç bir olay yaşandı. Taksim Gezi Parkı olaylarında polisin eylemcilere yönelik sert müdahalesi Gezi Parkı olaylarının en çok eleştirilen ve tartışılan yönlerinden biri. Bu durum programın da konusu oldu. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan canlı yayına olayın empatisi adına eylemcilere atılan gaz fişeğiyle çıktı. Tarhan gaz fişeğiyle çıkma gerekçesini ise şu sözlerle anlattı. “Olayı empati yapabilmek için getirdim. Gaz fişeğini yakını yaralanan biri getirdi. Bayağı ağır bakıldığında. 120 metreden yakın atılmamalı. Yakından atıldığında karşı tarafta kafa travması yapıyor. Kör olanları da var. Asayişi sağlama faaliyetinde hoyratlık dikkati çekiyor. Olaylara muhakkak kuşbakışı bakılmalı. Özellikle genç kuşakta şiddetli öfkeye sebep oldu bu durum. Dışlanmışlık, anlaşılmama, empati eksikliği sonucunda kendini, öfkesini dışarı vurma ihtiyacı hisseti gençler. Bu açıyı iyi görmeli. Ortaya çıkan gezi olaylarının şu günlerde ekonomik, siyasal boyutu konuşuluyor ama bunu başlatan sosyopsikolojik boyutu ne bu araştırılmıyor. Bu olayların psikolojik sebeplerini iyi analiz etmek gerekir.” Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Haziran 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.