ÇANTA SAKAT BIRAKABİLİR

DHA

Doç.Dr. Kaan Uzunca, 300 öğrenci ve 50 veliye bilgi vererek bilgisayar masasında duruş ve çantayı doğru taşıma yöntemlerini gösterdi.

Halikarnassos Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Doç.Dr. Kaan Uzunca, öğrencilerin çantalarında gereksiz kitap defter taşıdığını belirtti. Doç.Dr. Uzunca, "Gelişme çağındaki bir çocuğun kilosunun yüzde 20'sinden daha ağır bir çantayı taşımaması gerekir. Çünkü bu çantalar çocuklarda omurilik bozuklukları ve bel ağrılarına neden olabileceği gibi kronik sakatlanmalara da yol açabilir. Velilere ve öğretmenlere bu konuda büyük görev düşüyor" dedi.

Okul çağındaki her 5 çocuktan birinde bel ve boyun ağrısı olduğunu belirten Doç.Dr. Kaan Uzunca, “Çantanın içindeki kitap ve defterler doğru sıralanmadıysa dengesiz ağırlık nedeniyle belde ağrılara neden olur. Çantayı taşıma süresi de oluşacak rahatsızlığı tetikler. Omurgada eğriliklere, bel, boyun, sırt ağrılarına, yürüyüş bozukluklarına, kötü vücut görünümüne neden olur" diye konuştu.

Doç.Dr. Uzunca, çanta seçimine de çok önem verilmesi gerektiğini ifade ederek, geniş bantlı ve çift kayışlı çantalar seçilmesi gerektiğini dile getirdi. Doç.Dr. Kaan Uzunca, "Bazı çocuklar, birbirlerinden özenip çantanın tek kayışını omuza geçiriyorlar, bu doğru bir taşıma yöntemi değildir. Çantaların iki kayışının da omuza geçirilmesi ve göğüs bölümünde bulunan kilitlerin takılması gerekir. Bel bölümünde kendinden yastığı bulunan çantalar kullanılması doğru bir tercih olur" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.