ÇAY KANSERİ ÖNLEYEBİLİR

AFP

Yapılan araştırmaya göre, yeşil çayın, akciğer kanserini önleyebileceği bildirildi. İşte detaylar.

Tayvanlı bilim adamlarının 500 kişinin katılımıyla yaptığı araştırmada,  günde en az bir fincan yeşil çayın hem sigara tiryakisi olan, hem de sigara  kullanmayan kişilerin akciğer kanserine yakalanma olasılığını önemli ölçüde  azalttığı gözlendi.

Shan Tıp Fakültesinde görevli doktor I-Hsin Lin'in öncülüğünde yapılan  araştırmada, sigara içen ya da içmeyen ve günde bir fincan yeşil çay  tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla akciğer kanserine yakalanma olasılıklarının 5  kat az olduğu saptandı.

Araştırma, yeşil çay içmeyen sigara tiryakilerinin günde en az bir fincan  yeşil çay içen tiryakilere oranla akciğer kanserine yakalanma ihtimallerinin 12  kat fazla olduğunu ortaya koydu.

Bilim adamlarının ayrıca, araştırmaya katılan kişilerin DNA'larını  inceledikleri ve bazı genlerin akciğer kanserine yakalanma olasılığının düşük  olmasında rol oynadıklarının gözlendiği kaydedildi.

Sigara tiryakisi olan ya da olmayan yeşil çay içicilerinden, IGF1 adlı  genin belli türlerine sahip olanların akciğer kanserine yakalanma ihtimallerinin,  bu genin farklı türlerine sahip diğer yeşil çay içicilerinden çok daha az olduğu  görüldü.

Uzmanlar, bu bulguların sigarının sağlığa zararlı olduğu gerçeğini  değiştirmediğine işaret ettiler.

İngiltere'deki Kanser Araştırma Merkezinden Yinka Ebo, sigaranın,  akciğerleri kansere yol açan 80 civarında kimyasalla doldurduğunu belirterek,  yeşil çay içmenin bunu telafi etmeyeceğini kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.