Cehennemden gelen tavuk

İbiği ve kanatları olan 3 metre boyunda ve 300 kilo ağırlığında tavuk görünümlü saldırgan bir dinozorun fosilini keşfedildi.

İbiği ve kanatları olan 3 metre boyunda ve 300 kilo ağırlığında tavuk görünümlü saldırgan bir dinozorun fosilini keşfedildi.

cehennemtavuguABD’deki Utah Üniversitesi’nden bilim insanları Kuzey ve Güney Dakota eyaletlerinde yaptıkları kazılarda ibiği ve kanatları olan 3 metre boyunda ve 300 kilo ağırlığında tavuk görünümlü Anzu Wyliei adını verdikleri saldırgan bir dinozorun fosilini keşfetti. Uzmanlar 'Anzu' kelimesinin mitolojiden dev bir kuş olduğunu, Wyliei’nin ise araştırmanın gerçekleşmesini sağlayan bağışçının oğlunun ismi olduğunu belirtti. Araştırmacılar 66 milyon yıl önce yaşamış olan dev 'tavuğun' bitkiler, küçük hayvanlar ve yumurtalarla beslendiğini ve oldukça savaşçı bir yapısı olduğunu söyledi. Fosili inceleyen ekipten paleontolog Emma Schachner Plos One bilim dergisine yaptığı açıklamada “Tavuk kafalı dev bir yırtıcıdan bahsediyoruz. Sanırım bu dev canlı ile karşılaşmak hem korutucu hem de absurd olurdu” dedi. Kazılarda elde edilen fosil parçaları Pittsburgh’daki Carnegie Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenecek. BİRCE BORA / LONDRA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Mart 2014Yayınlanma Tarihi:12 Nisan 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.