Çekirdeğin bilmediğimiz faydaları

Bir avuç çekirdek günlük E vitamini ve selenyum ihtiyacının çoğunu karşılıyor.

Bir avuç çekirdek günlük E vitamini ve selenyum ihtiyacının çoğunu karşılıyor.

cekirdekUzmanlar,  kışın uzun gecelerde ayçiçeğinin çok tüketildiğini belirterek, "Bir avuç ayçiçeği kalp damar hastalıklarına, hatta kansere bile iyi geliyor" dedi. Kış akşamlarında vaktin çoğunun televizyon veya bilgisayar başında geçtiğini söyleyen uzmanlar, "Hem soğuğun etkisi hem de kışın kalın kıyafetlerin içerisinde kilolarımızı rahat rahat saklıyor oluşumuzun verdiği cesaret ve rehavetle o keyifli akşam saatlerinde başta çekirdek olmak üzere benzer yiyeceklerden vazgeçemiyoruz" dedi.

 İŞTE ÇEKİRDEĞİN FAYDALARI

"Bu etkisi sebebiyle çekirdeğin kalp-damar hastalıklarından ve romatoid artrit gibi bazı otoimmün hastalıklardan koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir. Çekirdek sağlıklı kemikler ve enerji üretimi için gerekli olan magnezyum mineralinden zengindir. Selenyum içeriği ile kansere karşı koruma sağladığı düşünülüyor.

DİYETTE İSENİZ YAĞLARA DİKKAT

Diyet yapanlara ise uyarı: "1 avuç dolusu ay çekirdeği, günlük E vitamini gereksiniminin yaklaşık yüzde 82’sini, selenyum gereksinmesinin yüzde 35'ni karşılar. 1 avuç dolusu 200 kaloridir. Çekirdeği günde 1 avuç dolusu ile sınırlandırmak aşırı kalori alımını engellemek için ideal bir yol. Ayrıca, çekirdek tüketeceğiniz günlerde salatalarınıza yağ eklememek de yağdan gelecek kaloriyi dengelemek açısından önemli." Mahmure.com

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:07 Mart 2014Yayınlanma Tarihi:27 Mart 2014