CEP BEYNİ KARIŞTIRIYOR

AFP

Cep telefonuyla konuşan yayaların, direksiyonda telefonla konuşan sürücüler kadar dikkatsiz oldukları ortaya çıktı.

ABD'nin kuzeybatısındaki Washington eyaletinde bulunan Western Washington  Üniversitesi'nde yapılan ve üniversite kampüsünde yürüyen 317 kişinin gözlendiği  araştırmada, yayalar, telefonla konuşan, kulaklıkla müzik dinleyen ve  yanındakilerle konuşarak yürüyenler olarak 3 gruba ayrıldı.

Telefonla konuşanların zig-zaglar çizerek, yön değiştirerek ve yanlış  yerlere basarak yürüdüklerini gören araştırmacılar, test olarak yayaların yoluna  tek tekerlekli bisiklete binen bir palyaço koydu.

Applied Cognitive Psychology dergisinde aralık ayında yayımlanacak  araştırmayı yapanlar, üniversitede tek tekerlekli bisiklete binen bir palyaçoyu  görmenin gerçekten çok ender rastlanabilecek olaylardan birisi olduğunun altını  çizerek, telefonla konuşarak yürüyenlerden sadece dörtte birinin, telefonla  konuşmayanların ise yüzde 51'inin palyaçoyu fark ettiğini belirtti.

Araştırmalarına göre, müzik dinleyenlerin yüzde 61'inin, yanındakiyle  konuşarak yürüyenlerin de yüzde 71'inin palyaçoyu fark ettiğine işaret eden bilim  adamları, araştırmanın, cep telefonu kullanıcılarının, "istem dışı körlük" olarak  adlandırılan bir fenomene göre, çevrelerinde olup biteni fark etmediklerini  ortaya koyduğunu kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.