CEP PSİKOLOJİYİ BOZUYOR

KAYNAK: A.A

Cep telefonu kullanımının ve elektromanyetik alanlara maruziyetin, beyin kanseri ve lösemi riskini artırdığı, genetik yapı ile hücrelere zarar verdiği, kan beyin bariyerini bozduğu, uyku düzenini etkilediği, dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye neden olduğu belirtildi.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi'nde, Biyofizik Anabilim Dalı tarafından "Cep Telefonu Radyasyonu" başlıklı konferans düzenlendi.

GÜ Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, teknolojinin hızla ilerlemesi sonucunda, hayatımızı kolaylaştırmak hizmete sunulan ürünlerin bir süre sonra "sağlık açısından risk taşıyor mu?" şüphesi ile bilim adamlarınca tartışılmaya başlandığını söyledi. Cep telefonu kullanımının da dünya genelinde hızla artığını belirten Ayhan, "elektromanyetik alanların, insan salığını olumsuz etkilediğine yönelik araştırmaların dikkat çekici olduğunu" kaydetti.

GÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Cinaz da bilim adamlarının cep telefonunun kullanımı ve baz istasyonlarının olası yan etkileri hakkında ikilem içinde olduklarını belirterek, alınacak önlemler konusunda bilim adamlarının önerilerine uyulması gerektiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer ise elektromanyetik alanlarla kanseri arasındaki ilişkinin, birçok bilim adamı tarafından kabul edildiğini ifade etti. Şu anda dünya genelinde 4 milyon cep telefonu kullanıcısı bulunduğunu anlatan Tuncer, "Her iki kişiden biri cep telefonu kullanıyor. Bunun yan etkisinden hem kendisi hem de çevresindekiler zarar görüyor" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.