CEP TELEFONLARI GÜVENLİ Mİ?

APA

BBC haberine göre cep telefonlarının güvenilirliği üzerine dünyanın en büyük çalışması Londra’da başladı. İşte detaylar.


Cosmos adı verilen bu çalışma 20-30 yıllık bir süreç alacak ve beş Avrupa ülkesindeki 250000 cep telefonu kullanıcısını kapsayacak. Araştırma cep telefonlarının kullanıcıların sağlığı üzerine etkilerini ele alacak. Daha önce bu konuda yapılan araştırmalar hastalığa yakalanmış kişilerin geçmişte cep telefonu kullanma alışkanlıklarını sorguluyordu. Ancak bu araştırmada cep telefonu kullanıcıları izlenerek ortaya çıkan yeni hastalıklar saptanacak.

Beyin tümörleri, lösemi, multipl skleroz, motor nöron hastalıkları, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, kalp hastalıkları ve psikiyatrik hastalıkların cep telefonu kullanımı ile ilişkisi araştırılacak. Çocukların kafataslarının daha ince olması ve henüz tam gelişmiş olmaması nedeniyle, özellikle çocukların cep telefonlarınca yayılan radyasyona daha duyarlı olduğu düşünülüyor. Ancak Cosmos araştırması çocukları kapsamayacak. Dünya üzerinde 6 milyar cep telefonu kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu cihazların kullanımı 1980lerde başladığından bu yana beyin tümörü, kısırlık ve migrenle ilişkisi konuşuluyor ancak hala net bir sonuca ulaşılabilmiş değil.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.