CERRAHİDEKİ BATIL İNANÇLAR

DHA

Batıl inançlara kimimiz inanıyor kimimiz inanmıyoruz. Peki cerrahideki batıl inançları biliyor musunuz?


Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Erdoğan Sözüer, kadınların adet döneminde ameliyat olmalarının hiçbir sakıncası olmadığını söyledi.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Erdoğan Sözüer, toplumda ‘Kanserli hastaya bıçak vurulmaz', ‘Yazın ameliyat olmaz, çünkü kan durmaz', ‘Adet döneminde ameliyat yapılmaz’ gibi yanlış yargıların olduğunu belirtti. Kanser tedavisinde cerrahi müdahalenin son derece önemli olduğunu anlatan Prof.Dr. Sözüer, şöyle dedi:

“Kanserli hastaya bıçak vurulmaz', ‘Yani ameliyat edilmez.' Peki ya ne yapılır? Ne yapılabilir? Yani oturup hastanın ölmesini mi bekleyelim? Ülkemizde ve dünyada kanser cerrahisinde yapılan milyonlarca hastaya yanlış uygulama mı yapılıyor? Cerrahi olarak tümör çıkartılmaz veya çıkartılamazsa diğer yardımcı yöntemlerin etkisi son derece kısıtlıdır. Hastada bir tümör var, tümörlü dokudan biyopsi (parça) alınıyor, sonucunda kanser olduğu anlaşılan hasta, doktora birkaç ay sonra başvuruyor. Bu kesinlikle yanlış.  Hasta, sonucu alır almaz hekime müracaat edecek. Zaman geçer ve hasta, doktoruna sonuçlarını göstermezse, kanserin yayılma riski artacaktır.“

Prof. Dr. Sözüer, yaz aylarında ameliyat olunması halinde sıcakta kanın durmayacağı gibi yanlış inanç ve sorularla muhatap olduklarını, bu düşüncenin gerçekle ilgisi bulunmadığını söyledi. Prof.Dr. Erdoğan Sözüer, şöyle devam etti:

“Ameliyat olmanız gereken hastalığınız varsa her mevsim, her ay bunda hiç bir sakınca yoktur. Kadın hastalarımızın aklını karıştıran diğer bir soru ise adetliyken ameliyat olmakta bir sakınca olup olmadığıdır. Esas endişe ameliyatta kanamanın fazla olacağı şeklindedir. Ancak, bu dönemde kanı pıhtılaştıran faktörlerde değişiklik, ilave bir risk olmadığını biliyoruz. Kaldı ki günümüzde hastalar son derece titiz bir şekilde ameliyata hazırlanıyor. Ameliyat esnasında ve sonrasında çok ciddi takipler yapılıyor. Adet döneminde acil ameliyata alınması gereken hastalarda ilave bir problem kesinlikle olmamaktadır. O halde kadın hastalar için adet dönemi ilave bir risk getirmez. Ancak, hasta kendini psikolojik olarak rahat hissetmeyebilir. Kendi istekleri doğrultusunda planlı ameliyatları birkaç gün geciktirilebilir.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.