CERRAHLAR ARASINDA İLK TÜRK

A.A

Ankara'dan Prof. Dr. Ayşe Filiz Avşar, dünyada ameliyat robotu Da Vinci'yi kullanan 10 kadın cerrahtan biri oldu.

Avşar, hastanelerinde bir süredir kullanılmaya başlanan Da Vinci ile çok sayıda prostat ameliyatının yapıldığını ve  çok başarılı sonuçlar alındığını belirterek, robotun şimdi de jinekoloji  branşında kullanılmaya başlandığını söyledi.

Robotik cerrahinin daha az kesi, daha az kanama, daha az ağrı gibi  hastaya ve hekime büyük konfor sağladığını anlatan Avşar, tekniğin dünyada da  başta prostat kanseri olmak üzere ürolojik kanserler, doğumsal böbrek  bozuklukları, pelvik sarkma ile rahim kanseri gibi çeşitli genel cerrahi  ameliyatlarında ve jinekolojik operasyonlarda kullanıldığını söyledi.
        
KADIN HASTALIKLARINA ROBOTLA ŞİFA
        
Avşar, kadın hastalıkları ve doğum branşında dünyada her türlü ameliyatın  robotik cerrahi ile yapılabildiğini ve çok başarılı sonuçlar elde edildiğini  belirterek, "Jinekolojideki her operasyonda yani ürojinekoloji kanser, miyomlar,  rahim ve yumurtalık operasyonlarında kullanılabilmektedir" dedi.

Da Vinci robotu ile yapılan ameliyatlarda hekimin operasyon alanını daha  büyük ve yakından detaylı olarak görebildiğini ve normal dokulara zarar vermeden  çalışabildiğini ifade eden Avşar, tekniğin avantajları ile ilgili olarak şunları  kaydetti:

"Kanamanın diğer cerrahi tekniklerine oranla daha az ve kesi hattının  küçük olması, hastanın kısa sürede iyileşerek taburcu edilebilmesi önemli bir  avantajdır. Hasta ve hekim konforunda artış ve enfeksiyon riskindeki azalma da  çok önemli bir husustur.

Ayrıca bu teknikte, cihazın yanlış bir işlem yapmasını engellemek de  normal ameliyata göre daha mümkündür. Çünkü göz temasınız robottan kalktığı anda  cihaz otomatik olarak kendini durduruyor. Bu da hasta konforu ve güveni açısından  çok önemli."
        
"DÜNYADA BU UYGULAMAYI YAPAN KADIN CERRAH SAYISI AZ"
        
Prof. Dr. Avşar, robotik cerrahi eğitimini Fransa'nın Strazburg  kentindeki IRCAD ileri cerrahi teknolojik eğitim merkezinde aldığını belirterek,  "Türkiye'de ilk, tüm dünyada da robotu kullanan ilk 10 kadın cerrah arasına  girdiğim için mutluyum. Robotik cerrahiyi, ülkemde ilk kullanan kadın olmak hem  beni hem ekibimi hem de çalıştığım hastane personelini mutlu kıldı. İnşallah, bu  durum ileride daha iyi işler yapmak için vesile olur" sözleriyle duygularını  ifade etti.

Dünyada robotik cerrahi uygulamaları yapan kadın cerrah sayısının çok az  olduğunu dile getiren Avşar, "Dünyadaki ilk 10 içine bir Türk kadın hekimi  olarak girmek bana, ülkem adına onur veriyor" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.