CIA'DAN İNSANLIK DIŞI DENEY

Mynet

Stumbleupon Friendfeed Digg Tıbbi etikle ilgili araştırmalar yapan ve kar amacı taşımayan İnsan Hakları İçin Doktorlar (PHR) örgütü, CIA için çalışan doktor ve ve psikologların bu tür çalışmalar yapmasının "neredeyse" yasadışı olarak insanlar üzerinde deney yapmak anlamına geldiğini belirtti.

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Guantanamo, Ebu Garib gibi terör suçlularının tutulduğu Amerikan cezaevlerindeki "kaza" iddialarını araştıran PHR, doktorların bu tür olaylara "sanılandan daha fazla" karışmış olabileceğini bildirdi.

PHR, "CIA'in gizli işkence programı" olarak adlandırdığı bu sürecin her aşamasında sağlık profesyonellerinin yer aldığını belirtti.

Sağlık alanında ABD'nin en büyüğü olan Amerikan Medikal Birliği, doktorların süreçteki rolüyle ilgili olarak Obama ve diğer hükümetlerle açık bir diyalog yürütüklerini kaydederek, "Doktorların işkence ve sorguda yer alması temel etik değerlerin ihlalidir" yorumunu yaptı.

PHR'ın raporundaki en dikkat çekici nokta "işkenceye yardımcı olmak". Bu, CIA doktorlarının sorgu tekniklerinin etkinliğini aktif olarak takip etmesi ve tutukluları birer "insan obje" olarak rızaları dışında kullanması anlamına geliyor. Raporda, bunun yasadışı insan deneyine "yakın" bir durum olduğu vurgulanıyor.

Rızaları olmadan insanlar üzerinde deney yapmak 1947'den beri yasak. Cenova Konvansiyonu da, tutuklular üzerinde tıbbi deneyleri yasaklıyor.

CIA kılavuzlarında ise, doktor ve psikologların derinleştirilmiş sorgu sırasında bulunmalarının zorunlu olduğu belirtiliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.