Çift katlı otobüsler rahatsızlığın zirvesi

Yüzyıl kadar önce, Broadway sokaklarında düğün pastaları gibi yükselen çift katlı troleyler hemen yanlarındaki şeritte de atlar vardı.

Yüzyıl kadar önce, Broadway sokaklarında düğün pastaları gibi yükselen çift katlı troleyler hemen yanlarındaki şeritte de atlar vardı.

ciftkatliEpey zaman sonra yemek yiyenler, 54. Caddedeki Sardi's East restoranı müdavimlerini tiyatro bölgesine bağlamak isteyen lokantacı Vincent Sardi Jr. tarafından işletilen iki kademeli otobüsleri kullanmaya başladı. Yıllardır, Londra'da ikon haline gelen kırmızı Routemasterların atası olan çift katlı halk otobüsleri New York şehrinin toplu taşıma ağını bir arada tutmaya yardım etti. Şimdiyse, bu otobüsler neredeyse tamamen gözden kaybolduktan uzun bir zaman sonra, turizm endüstrisi sayesinde hemen hemen her yerde tekrar görünmeye başladılar. Ulaşım Müdürlüğüne göre, çift katlı tur otobüslerinin sayısı üç kattan fazla artarak 57'den 194'e ulaştı. Ancak şehre dönen çift katlı otobüsler çoğunluk tarafından pek de hoş karşılanmadı. Otobüsler, halk topluluklarının, seçilmiş yetkililerin ve turisti bol mahallelerin sakinlerinin başına dert oldu. Çoğu New Yorklunun her tarafta rastladığı bu hizmet kullanılmıyor olabilir yine de pek azı onlardan memnun. Manhattan sokaklarındaki sürücüler, şehir turu araçlarını boxier (kutuya benzeyen) olarak tanımlıyor. Şehir otobüslerinin daha az telaşlı versiyonları olarak görülen ve peşine takılma noktasında en az tercih edilen bu araçlar, yalnızca sağlık araçlarıyla rekabet ediyor. Beşinci Bulvarın batısındaki 34. Sokakta bir öğleden sonra manzarası: bir ambulans, bir şehir otobüsü, bir kiralık araç, U dönüşü yapmaya çalışan bir taksi, para transferi için kullanılan bir zırhlı araç ve üç çift katlı otobüsten oluşan bir trafik keşmekeşi. Bu tür gecikmeler tecrübeli tur rehberlerinin dahi yeteneklerini sınayabilir. Bir rehber Empire State binasının dibinde yolcularına "Bu bina…"diye söze başlar, otobüs hala trafiktedir, "gerçekten büyük bir binadır" diye devam etmek zorunda kalır. Çoğu New Yorklu için çift katlı otobüs turlarının yayılması olumsuz etki oluşturuyor. Midtown işletme bölgesinde, iki bölgenin başkanı olan Dan Biederman bu otobüslere binmek için kandırılan turistler adına üzüldüğünü söylüyor. Bryant Park yanındaki hatta giden tur otobüslerine bakarak "Bu insanlar farkında değiller. Onların kötü birer tecrübe yaşayacağını hissediyorum."diyor. 47 yaşındaki Norveçli Anita Olsen'in eşi ve iki oğluyla birlikte tur otobüsünü beklediği 42. Batı caddesinde bir pazarlık var. Bilet fiyatları tüm aile için 108 dolar, Olsen düşünceli, fakat otobüs onları Staten Adası Feribotuna götürecek. "Feribot bedava"diyor. THE NEW YORK TIMES


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Şubat 2014