Çifte el nakli olan bir insanın yaşadıkları

Ellerinize baktığınızda gördüğünüz parmakların size ait olmadığını bilmek nasıl bir duygudur? Çifte el nakli olmuş bir kadın anlatıyor.

12 saat süren operasyonun ardından uyandığında Lindsay Ess ellerine bakmaya korkmuştu. “Onlara yeni eller diyordum, çünkü benim için yeni ve hala yabancıydılar. Başparmakta mor bir oje vardı. Onu görünce bu ellerin yeni ölmüş birine ait olduğu düşüncesi daha da belirginleşti” diyor Ess.

(Bu yazının İngilizce orijinali Mart 2014'te yazıldığında) operasyonun üzerinden iki buçuk yıl geçmişti. Bu elleri artık benimsemiş gibi. Ama hiç de kolay olmamış bu.

Ess, ellerini bir enfeksiyon nedeniyle kaybetmişti. Dünya çapında 70 kadar insan el nakli oldu (Mart 2014 itibariyle). Ess gibi çifte el nakli olanların sayısı çok daha az.

NAKİL SÜRECİ

El nakli vakalarına fazla rastlanmadığı gibi, ihtiyacı olsa da herkes nakil olamayabiliyor. Adayların sağlıklı olduklarına kanaat getirmek için uzun testlere tabi tutulması gerekiyor. Ayrıca vücudun yeni organları reddetmemesi için, bağışıklık sistemini bastıran ilaçları ömür boyu almaları gerekiyor.

Bir yıl süren testlerin ardından uygun bir aday olduğuna karar verilen Ess, şimdi de bekleme sürecine girmişti.

Bir gün bir çift el için uygun bir donör bulunduğu haberi geldi. 12 cerrahın görev yaptığı ameliyathaneye giren Ess yeni ellerle çıktı oradan.

Cerrahlar ince parçalar için mikroskop kullanarak kemik, kas, lif, sinir ve damarları birleştirmişti.

NTV


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Mayıs 2016Yayınlanma Tarihi:28 Nisan 2016