ÇİFTLERE 2 YILDA BİR EVLİLİK TERAPİLERİ UYGULANACAK

  • ÇİFTLERE 2 YILDA BİR EVLİLİK TERAPİLERİ UYGULANACAK
  • 2 Psikoloğumuz sadece evlilikle uğraşıyor. Amerika’da evlilikle ilgili yeni bir yaklaşım var. Avukat aşamasına gelmeden evlilikler yenileniyor. Arızalar çıkıyorsa, iletişim kazaları varsa iş büyümeden, şiddet başlamadan evliliği yenileme tedavileri uygulanıyor. Biz de bunu yapacağız. İki tarafın da kişilik profillerini çıkarıyoruz, sorun çözme stratejileri, evliliğe bakışları saptanıyor. İyi niyet ve sevgi varsa bu evlilikleri bu yöntemle kurtarıyoruz. 4-10 seans arasında sürer bu evlilik yenileme terapileri… Terapi programlarını sorunun derinliğine göre uygularız.
  • Evliliklerde iletişim kazaları yaşanır. Kadın erkek sevgi dillerini bilmezse sorunlar çıkar. Bunlardan biri konuşmadır, diğeri hediyeleşmedir. Bir diğer sevgi dili fiziksel temastır, yani dokunmak… Yanlış iletişim tarzları evlilikte kazalara neden olur.
  • İletişimin iki ayağı var… Biri bilgi aktarımı, diğeri duygu aktarımı. Erkekler bilgi aktarır “Her şeyi anlattım, daha ne istiyorsun” der. İşte bu yüzden “Kadınları anlamaya çalışma, sev” deriz.
  • Halbuki kadının duygusal ihtiyaçları vardır. Bunu karşılamazsan duygusal ihmal oluşur. Bu ihmalin sonucunda da depresyon başlar. Kadınlar işte bu yüzden daha yoğun depresyona girer.
  • İlişkilerde sorun çözme stili farklıdır. Erkek bilgi aktararak çözer, zihinsel sığınağı vardır erkeğin. Kadın ise konuşarak, paylaşarak çözer. Erkeklerin sorun çözmektense kadının kişiliğiyle ilgilenmesi gerekir.
  • Evlilikte 3 dönem vardır. Birincisi romantik duyguların olduğu dönem. En fazla 2 yıl sürer, 2 yıl sonra buhar olup uçar. Kimi evliliklerde bu durum balayında biter. İkincisi güç çatışması, kişilik çatışması dönemi. 3’ncüsü ise bağlılık dönemi… İşte bu güç çatışmasının yaşandığı kriz döneminde taraflar sorunları çözebilirlerse evlilik yaşar.

Zeynep K. PİREBAŞ
KAYNAK: Vatan Gazetesi - Çikolata Eki


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.