ÇİFTLERE DEVLETTEN TERAPİ


DHA

Boşanma noktasına gelen yuvaları da kurtarma amacına yönelik Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezleri kurulacak.


Samsun Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Adnan İpekdal, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma kapsamında pilot il seçilen Mersin, Ankara, İzmit, Bursa, Malatya ve Samsun illerinde bu yıl içerisinde boşanma noktasına gelen yuvaları da kurtarma amacına yönelik Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezleri kurulacağını söyledi.

Bu merkezlerde psikolog, sosyolog, öğretmen ve memurların görev yapacağını belirten İpekdal, “Kurulacak merkez sayesinde şehrin psiko sosyal açıdan risk haritasını çıkararak bozulma, dağılma, ayrılma tehlikesi taşıyan aileler tespit edilecek. Eğer bu aileler ekonomik sıkıntıdan çözülme tehlikesi taşıyorsa, çocuk sayısına göre nakdi yardım yapılacak. Merkezdeki görevliler de uzman olduğu konularda gerekli girişimleri yapacak” dedi.

Adnan İpekdal, “Son yıllarda ulusal ve uluslararası düzeyde sosyal hizmet politikalarında ciddi değişmeler ve gelişmeler meydana geldi. Dolayısıyla bu yeni yapılanmalar içerisinde toplu bakım merkezlerinden daha çok sosyal hizmet almaya muhtaç olan insanların aile ortamında ve aile ortamına benzeyen ortamlarda bakılmasının psikolojik, sosyolojik ve kültürel açıdan daha verimli olacağı kanaati oluştu” diye konuştu.

İpekdal, şehrin psiko sosyal açıdan risk haritasını çıkararak bozulma, dağılma, ayrılma tehlikesi taşıyan ailelerin saptanacağını kaydetti. Adnan İpekdal, “Eğer bu aileler ekonomik sıkıntıdan çözülme tehlikesi taşıyorsa çocukları üzerinden onlara ayni nakdi yardım taşımak üzere bu çözülmenin önüne geçmeyi  planlıyoruz. Psikolojik, sosyolojik açıdan birtakım sıkıntı yaşanıyorsa Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki psikologlarımız ve sosyologlarımız tarafından yapılacak çalışmalarla ailelerin çözülmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor” dedi.

Şuan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde Aile Danışma Merkezi’nde sorunlu ailelere psikolojik desteğin verildiğini söyleyen İpekdal, ailelerin bir çoğunun bu merkezlere gelmeye çekindiğini fakat bu saha çalışmaları sonrasında problemli ailelerin belirlenip sorunun yerinde çözülmesinin sağlanacağını söyledi.

Adnan İpekdal, merkezin çalışmalarındaki temel amacın çözülme ve dağılma tehlikesi taşıyan ailelerin korunması ile aile kurumunun ayakta tutulmasını sağlamak olduğunu da kaydederek, “Bunun dışında merkez özürlü bakım hizmetleri, kuruluşlara yerleştirilecek olan yaşlı ve çocukların sosyal incelemelerini de yapacak. Sosyal hizmete ihtiyacı olan bireyler sahada tespit edilecek ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinatör konumuna gelecek” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.