ÇİKOLATA VE ACIYI DİNDİRİYOR

AFP

Neuroscience adlı derginin araştırmasına göre, çikolata yemenin veya su içmenin acıyı  dindirdiği bildirildi.

Neuroscience adlı dergide bugün yayımlanacak olan araştırmada, çikolata  yemenin veya su içmenin beyinde acıyı dindiren bir bölgeyi uyardığı kaydedildi.

ABD'nin Illinois eyaletindeki Şikago üniversitesinde görevli nöroloji profesörü Peggy Mason ve meslektaşı Hayley Foo, çikolata yemeye başlayan veya su  içmeye başlayan kişinin bu iki maddeyi tüketmeye devam etmekten kendi alamadığını  vurguluyor.

Araştırmacılar, su içmenin sakıncalı olmadığını ama fazla çikolata  tüketmenin gittikçe daha fazla Amerikalının kurbanı olduğu obeziteye yol  açtığının altını çizdi.

Araştırmada, altı ara sıra ampul tarafından aşırı ısıtılan kafesteki  deney farelerinin, ampul yanıp kafesin altını ısıtınca yanmamak için ayaklarını  kaldırdıkları ama su veya çikolata verildiğinde daha uzun süre kafesin zeminine  bastıkları tespit edildi.

Araştırmacılar, böylece kobayların su veya çikolatadan dolayı acıya duyarsız kaldıklarını saptadıklarını kaydetti.

Bilim adamları ayrıca, beyinlerinde acıyı dindiren bölgenin yedikleri çikolata veya içtikleri su tarafından uyarılmasından sonra da kobayların çikolata  yemeye veya su içmeye devam ettiklerini tespit etti.

Profesör Peggy Mason, "Besin elimizin altında bulununca onu, kendimizi frenlemeden tüketmeye başlıyoruz çünkü beynimiz bize o yönde komut veriyor"  dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.