Çikolata yemek için 10 sebep

Gençleşip kilo verebilir, daha mutlu olup harika bir hamilelik geçirebilirsiniz... İşte çikolata yemek için birbirinden lezzetli 10 sebep.

DOĞAL AĞRI KESİCİDİR

Özellikle kakaolu çikolata tükettiğimizde beynimizin bir yerlerinde mutluluk çanları çalmaya başlıyor. Vücudumuza ikram ettiğimiz bu müthiş tat, daha fazla endorfin (doğal uyuşturucu) salgılamamıza sebep oluyor. Serotonin seviyesi artan beynin keyif ve haz bölümü aydınlanıyor, ağrılar buhar olup uçuyor.

ÇİKOLATANIN AĞIZDA ERİMESİ ÖPÜŞMEKTEN DAHA ÇOK ZEVK VERİYOR

2007'de Sussex Üniversitesi'nde 20 çift üzerinde bir araştırma yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre, kişilerin çikolata yerken hissettiği duyguların, sevgilileriyle öpüşürkenki duygularından daha yoğun olduğu gözlendi. Bu arada; İtalya’da yapılmış bir araştırmaya göre de çikolata yiyen kadınların daha coşkulu bir cinsel hayatı oluyor. Arzular, fantaziler ve cinsel haz da daha güçlü oluyor.

ÇİKOLATA GENÇLEŞTİRİR

Alman araştırmacılar çikolatanın içinde bulunan flavonoid maddesinin cildi UV ışınlarına karşı koruduğunu, kan akışını hızlandırdığını gözlemledi.

DOĞAL BİR ENERJİ TAKVİYESİDİR

Çikolata kafein ve teobromin içerir. Her iki madde de vücuda enerji takviyesi yapar. Özellikle siyah çikolata daha çok enerji yükler. Şekerli enerji içecekleri birkaç saat sonra etkisini yitirirken, çikolata vücuda daha uzun süre canlılık getirir. Kopenhag Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre bitter çikolata yemek, tatlı ihtiyacını tamamen kesiyor. Bu sayede tatlı, tuzlu ve yağlı yiyeceklere olan aşerme duygusu da azalıyor ve bu çikolata diyeti destekliyor.

KENDİNİZİ DAHA İYİ HİSSETTİRİR

Sadece çikolata kokusu bile beyin dalgalarınızın gevşemesine, haliyle rahatlamanıza vesile olur. Daha önce söylediğimiz gibi vücuttaki serotonin artışı ağrılarınızı da hafifleteceğinden çikolata yedikten sonra daha iyi hissedeceğiniz kesin!

ZEKANIZI DA GELİŞTİRİR

2006'da İngiliz Psikiyatri Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre sıcak çikolata tüketmek, aritmetik zekayı geliştiriyor. Çikolatanın beyine uzun vadeli etkisini araştıran bilimadamları, 70 yaş civarındaki 2 bin kişiyi inceledi. Buna göre flavanol yönünden zengin olan çikolata, şarap ve çay tüketenler; tüketmeyenlere göre önemli ölçüde yüksek anlama yetisine ahip oluyor.

DİŞ ÇÜRÜMESİNİ ÖNLER

2000'de Japonyalı bilimadamları; çikolatanın diğer şekerli maddelerin aksine diş çürümelerini önleiğini açıkladı. Çünkü kakaonun içinde bulunan antibakteriyel maddeler, şekeri dengeliyor.

VÜCUDU TOPARLAR VE KALBİ KORUR

Indiana Üniversitesi'nin çalışmasına göre, spor yaptıktan sonra çikolatalı süt içenler, sporcu içecekleri tüketenlere göre daha az yorgunluk hissetti. Bu arada; bitter çikolatanın içindeki antioksidanlar, kalp sağlığınızı korumaya yarıyor. Kalp ve damarları koruyor, kan basıncını dengeliyor. Kalp hastalıklarını da yüzde 33 engelliyor!

SİZİ İYİ BİR ANNE YAPAR!

Hamilelik döneminde çikolata yiyen kadınlar, stresle çok daha iyi baş ediyor. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre, hamileliğinde çok çikolata yemiş annelerin bebekleri daha güleryüzlü ve mutlu oluyor!

O KADAR DEĞERLİDİR Kİ...
Kakao taneleri, Maya uygarlığında para birimiydi. Mesela bir köle 100 kakao tanesine, bir fahişenin hizmeti 10 kakao tanesine, bir hindi de 60 kakao tanesine alınabiliyordu!

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:19 Aralık 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.