CİLDİ GÜN IŞIĞINDAN KORUYUN

DHA

Cildin sadece güneşten değil, asıl gün ışığından korunması gerektiğini biliyor muydunuz? İşte bilmedikleriniz.


Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ali Tahsin Güneş, cildin sadece güneşten değil, asıl gün ışığından korunması gerektiğini söyledi. İnsan sağlığını tehdit eden tehlikeli ışınların, belli dalgaların, güneş ışınlarının yanı sıra gölgede de aynı ölçüde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Güneş, “Cildin yaşlanmasına, hasarlarına, cilt kanserine karşı koruyucular her sabah gün ışığına çıkarken sürülmeli. Genç kalmak isteyen bir cilt gün ışığına karşı filtre edilmeli” dedi.

Prof. Dr. Ali Tahsin Güneş, cildini tehlikeli ışınlardan korumayı ihmal edenleri de, yaklaşan yaz mevsimi öncesi güneşlenip bronzlaşma hayalleri kurmaya başlayanları da ‘gün ışığı’ tehlikesine karşı uyardı. Prof. Dr. Güneş, cilt kanserinin 50'li yaşlarda ortaya çıktığını, ancak güneş ışınlarının ilk hasarlarının çocukluk çağında başlayıp, yıllarca artarak biriktiğini söyledi. Bebeklerin D vitamini almaları için güneşlendirilmesi inancının geçmişte kaldığını, tişörtten geçen güneş ışığının bu ihtiyacı karşıladığını vurgulayan Prof. Dr. Ali Tahsin Güneş, “En kötü güneşlenme ve hasarları çocuklukta ediniliyor” dedi. Bebeklerden, yetişkinlere ve yaşlılara, kadın- erkek herkesin sadece güneşten değil, gün ışığından cildini koruması gerektiğini belirten Prof. Dr. Güneş, şunları söyledi:

“Bazı dalgalar sadece güneş ışığında değil, balkon gölgesinde de var. O nedenle biz güneş koruyucusu değil, gün örtüsü diyoruz ve cildin yaşlanmaması, kırışmaması, kızarmaması, kararmaması için gün ışığına çıkarken mutlaka koruyucu sürülmesi gerektiğini söylüyoruz. Yani gün örtüsü her sabah ışığa çıkarken sürülmeli. Eğer güneşlenilecekse bu tekrarlanmalı. Güneş ışığının zararlı etkisi geçmiyor, birikiyor.”

Derinin incelmesinin ve yaşlanmasının çocukluk çağında başlayan bir süreç olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ali Tahsin Güneş, “40 yaşında güneş deriyi yaşlandırmıyor. Bebeklikten başlayan bir olay. Kanser de belki 50'li yaşlarda görülüyor ama zemininde çocuklukta başlayan ışın zararları var. Zararları yıllar sonra çıktığı için kimse gün ışığına karşı cildini korumuyor, güneşten kaçma eğilimi göstermiyor. Oysa zarar görmemesi için, genç kalması için cildimizin gün ışığına karşı filtre edilmesi gerek. Bu da her sabah kullanılacak koruyucularla mümkün” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.