CİLDİNİZE BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Formsante

Vücudumuz için faydası tartışılmaz besinlerin aynı zamanda cildiniz için de birer can simidi olduğunu biliyor muydunuz?


Gergin cildinize uygulayacağınız domates maskesi ifadenizi yumuşatarak sizi gençleştirirken, yüzünüzdeki çöküntü ve kırışıklıklar için bal maskesi yardımınıza koşuyor.

Salatalık maskesi: Yüz ve boyuna uygulanan salatalık maskesi, cildin canlı ve sağlıklı gözükmesini sağlar. İki tutam çuha çiçeği kurutularak, dövülüp toz haline getirilir. Kabukları soyulmuş yarım salatalık, bir fincan pirinç unu, çuha çiçeği tozu ile birlikte on dakika ateşte pişirilir. Elde edilen karışım bulamaç haline getirilir. Yarım fincan elma suyu, bir çorba kaşığı saf zeytinyağı ilave edilerek krem haline getirilir.

Patlıcan maskesi: Tendeki mikropları arındırmada ve yüze canlı bir görünüm kazandırmada etkilidir. Dilimlenmiş yarım patlıcan iki bardak suda kaynatılır. Hazırlanan karışıma bir diş sarımsak eklenir ve kaymak katılarak krem haline getirilir.

Domates maskesi: Domates maskesi cildinizi nemlendirerek, rengini açar, gözeneklerinizi temizler, çil ve yara izlerini hafifletir. Domates yıkanır ve kabuğu soyulur. Blendırda suyu çıkarıldıktan sonra süzgeçten geçirilir ve bir miktar unla macun haline getirilir.

Bal maskesi: Yüzdeki çöküntü ve kırışıklıkların giderilmesini önler. Civanperçemi çiçeği, saf suda on dakika kaynatıldıktan sonra sıkılarak süzülür. Bir fincan su soğutulur. Elde edilen posa ezildikten sonra, yarım fincan limon suyu, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırılır. Hazırlanan karışıma soğuk civanperçemi suyu ilave edilir. Maske kıvamına gelinceye kadar yulaf unu eklenir.

Bezelye maskesi: Tende parlaklık sağlar, gece yatmadan uygulanmalıdır. Sabah cilt temizlenir. İki su bardağı taze bezelye, ezildikten sonra üzüm pekmezi ile karıştırılır. Yumurta akı ve yarım fincan ay çiçek yağı ilave edilir. Bir miktar un konularak maske kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

Çilek maskesi: Çilek maskesi özellikle gözaltlarındaki kırışıklıkların azalmasında önemli rol oynar. Bir avuç taze çilek ezilip, yulaf unu ile karıştırılır. Bir adet yumurta sarısı ile iki çorba kaşığı yoğurt çırpılır, krem kıvamına getirilir.

Kayısı maskesi: Yüzdeki sivilceleri giderir ve tene tazelik kazandırır. Saça uygulandığında dökülmeyi durdurur ve saçın geç ağarmasını sağlar. Üç tutam defne yaprağı, bir tutam tarçın kayısı suyunda pişirilir. Bir adet yumurta ve yarım fincan süt karıştırılarak krem haline getirilir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.