Ciltte beyazlaşma, uyuşukluk varsa...

Memorial Şişli Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Uz. Dr. Gökhan Ferahcan, soğuk yaralanmaları ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Memorial Şişli Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Uz. Dr. Gökhan Ferahcan, soğuk yaralanmaları ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Kar yağışı ve hızla düşen hava sıcaklıklarında soğuk yaralanmalarına dikkat etmek gerekiyor. Özellikle ayak, el ve burun ucu gibi uç kısımlarda soğuk yaralanmaları oluşuyor. Memorial Şişli Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Uz. Dr. Gökhan Ferahcan, soğuk yaralanmaları ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

RÜZGARDAN KORUNARAK VÜCUT ISISI DENGELENEBİLİR

ciltbeyazlasmaDonma ve donmaya yakın ısılarda vücut ısısının düşmesine hipotemi denir. Vücut, ısı kaybını metabolizmayı artırarak yani titremeyle dengelemeye çalışır. Soğuk ortamdan uzaklaşarak, rüzgardan korunacak yer aramak da ısı kaybını azaltmanın bir yoludur.

SOĞUK YARALANMALARININ BELİRTİLERİ

- Titreme olur - Kas hareketleri yavaşlar ve ısı düştükçe tamamen durur - Uyku eğilimi görülür - Solunum yavaşlar - Başlangıçta kalp atışları hızlanır, sonra nabız yavaşlar ve zayıflar - Dolaşım ve solunum durabilir

SOĞUK YARALANMASI OLAN KİŞİYE NASIL İLKYARDIM UYGULANMALIDIR?

- Hastayı soğuk ortamdan uzaklaştırın - Gerekirse hava akımını kesmek için çevresine rüzgarlık gerin - Giysileri ıslak ise çıkarın ve hastayı kurulayın - Üzerini kuru battaniyelerle örtün - Hastayı en kısa sürede hastaneye ulaştırın

SOĞUK YARALANMALARINDAN EN ÇOK AYAKLAR ETKİLENİYOR

Soğuk nedeniyle oluşan yaralanmaların çoğu vücudun açıkta kalan yerlerinde meydana gelir. Özellikle ayaklar soğuk yaralanmalarına daha da duyarlıdır. Vücudun açıkta kalan kısımları çok soğur ama donmazsa bu duruma soğuk vurması denir. Eğer bu kısımlar donarsa, bu duruma donuk denir. Lokal soğuk yaralanmalarının şiddetini belirleyen önemli üç faktör; etkide kalma süresi, vücut kısmının etkilendiği ısı ve etkide kalma sırasında rüzgarın hızıdır.

CİLTTE BEYAZLAŞMA, UYUŞUKLUK VE ŞİŞLİK VARSA…

Soğuk vurmasında cilt ve daha derin dokular donmamıştır. Etkilenen bölgede cildin rengi beyazlaşır, uyuşukluk ve şişme olabilir. Bu durum genellikle ağrılı olmadığından hasta sıklıkla bir soğuk yaralanması olduğunun farkında değildir. Vücudun açıkta kalan kısımları, özellikle kulaklar ve burun sık olarak etkilenir. Uzun süre yaya yolculuk edenlerde ve uzun üre soğuk suda ayakta kalanlarda ayaklarda soğuk vurması görülür. Soğuk vurmasında kişinin soğuk ve ıslak ortamdan en kısa sürede uzaklaştırılması gerekmektedir. Islak ayakkabı, bot ve çoraplar hemen çıkarılmalıdır. Etkilenen bölge, sıcak ellerle, hastanın kendi vücudunun sıcak kısımlarıyla veya nefesle ısıtılmalıdır. Yeniden ısıtma sırasında, etkilenen kısımda karıncalanma ve kızarma olacaktır.

DONMA HÜCRELERDE KALICI HASARA NEDEN OLABİLİR

Donuk, en ciddi lokal soğuk yaralanmasıdır. Dokular gerçekten donmuştur. Yüzeysel olanda sadece deri donmuştur, derin olanda ise derin dokular da donmuştur. Donma hücrelerde kalıcı hasara neden olur. Kangren meydana gelirse, ölü dokular cerrahi olarak kesilmelidir. Daha az zarar olsa da, yaralı bölümde yine kalıcı değişiklikler olacaktır. Bu bölge kızarır, dokununca ağrılıdır ve soğuk etkisinde daha fazla kalmayı tolere edemez. Donuk, etkilenmiş kısmın sert, donmuş hissi vermesiyle, tanınabilir. Donmuş kısımların çoğu beyaz, sarı-beyaz veya mavi-beyazdır. Dokununca soğuk ve serttir.

DONMAYA KARŞI UYGULANMASI GEREKEN İLKYARDIM

- Hastayı soğuktan uzaklaştırın - Donmuş kısmı daha fazla hasardan koruyun. Donan bölgeyi asla ovmayın - Islak ve sıkı tüm giysileri çıkartın ve yaralı kısmı kuru temiz pansumanla örtün - Hastayı en kısa zamanda hastaneye ulaştırın - Donmuş kısımların ısıtılması için kesinlikle araba egzozu, doğrudan doğruya ateş veya kaynar su kullanmayın. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:11 Şubat 2015Yayınlanma Tarihi:22 Şubat 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.