ÇİN'İN YÜZDE 90'I STRES ALTINDA

A.A
        
Çin'de beyaz yakalı olarak da bilinen iyi meslek sahibi üniversite mezunlarının yüzde 90'ı büyük stres altında.


Çin Uluslararası Radyosunun Şinmin Akşam Haberleri gazetesine dayanarak  verdiği habere göre, Çinghua Üniversitesinin yaptığı araştırmada, artan konut,  eğitim fiyatları, rekabet ortamı ve kalabalık şehir hayatının özellikle beyaz  yakalıları büyük endişeye sürüklediği belirtildi.

Ülke genelinde 1960-1990 yılları arasında doğan memur, şirket yöneticisi,  doktor, araştırmacı ve hukukçular arasında yapılan araştırmada, katılımcıların  büyük çoğunluğunun aşırı baskı ve stres altında olduğu tespit edildi.

Şanghay'da adı açıklanmayan bir hastanenin verilerine göre, 2009-2010  yıllarında beyaz yakalıların yüzde 76,1'inin, bu yaş grubunda normalde görülenden  daha fazla hastalandığı bildirildi.

Ülkede daha önce yapılan başka bir ankette de "beyaz yakalıların" iyi bir  kariyer ve maaşa sahip olmalarına rağmen büyük şehirlerdeki hayat pahalılığı ve  stres nedeniyle daha az maaşla küçük şehirlere "kaçmak" istediği ortaya  çıkmıştı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.