Çinliler sonunda bunu da yaptı

Çinliler bu kez beyin gücüyle çalışan otomobil yaptı.

Dünya sürücüsüz otomobilleri tartışırken Çinli araştırmacılar beyin gücüyle çalışan otomobilin peşine düştü. Google bir yandan sürücüsüz otomobili üzerine çalışmalarını yoğunlaştırırken, diğer yandan Apple'ın otomobil yaptığına dair söylentiler hızla yayılmaya başladı.

Tam bu noktada ise Çinliler sıradışı bir çalışmaya imza atarak beyin gücüyle çalışan otomobil yaptı. Çin’in Tianjin şehrinde bulunan Nankai Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar beyin dalgalarıyla ileri-geri, durma, kapıları kilitleme ve açma komutları verilebiliyor.

Komutların algılanabilmesi için sürücünün üzerine yerleştirilen 16 farklı sensörlü başlık kullanılıyor. Bu sensörler elektroensefalografi sinyallerini sürücünün beyninden yakalıyor. Bu noktadan sonra sürücüler beyin gücüyle yolladığı mesajları kablosuz ağ teknolojisini kullanarak otomobile iletiyor ve özel yazılım devreye girerek komutlar algılanıyor.

Halihazırda prototip aşamasında olan projenin ne zaman tüketiciye ulaşacağı ise şimdilik bilinmiyor; ancak sürücüsüz otomobilleri tartıştığımız bugünlerde beyin gücüyle çalışan otomobilin fikri bile farkını ortaya koymaya yetiyor.

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:09 Aralık 2015