CİNNET GELİYORUM DİYOR

A.A

Cinayete yol açan cinnetin  birdenbire ortaya çıkmadığı, en geç 1 ay öncesinden belirti vermeye başladığı  açıklandı.

Kişilerin yaşadığı ağır ruhsal çöküntülerin  sonucu olarak ortaya çıkan ve en yakınlarını bile öldürmesine yol açan cinnetin  birdenbire ortaya çıkmadığı, en geç 1 ay öncesinden belirti vermeye başladığı  bildirildi.

Psikiyatr Dr. İbrahim Bilgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her  bireyin günlük yaşamında çeşitli nedenlerden kaynaklanan strese karşı dayanma  eşiği olduğunu, bu eşiğin kişiden kişiye fark gösterdiğini, eşik aşıldığında  cinnet gibi acı veren olaylar yaşanabildiğini belirtti.

Cinnetin kişinin strese karşı dayanma gücünün kalmadığı ağır bir ruhsal  çöküntü sonucu yaşandığına ancak birdenbire ortaya çıkmadığına dikkati çeken  Bilgen, "Cinnet getirme ağır depresyon geçiren, ani şok yaşayan birinde,  paranoid sendromlarda, organik akıl bozuklukları ile alkol ve madde  bağımlılarında da görülebilir, genetik de olabilir. Bunun yanı sıra aşırı  şüpheci, kıskanç, şizofren veya paranoyak insanlar da cinnet getirebilir" dedi.

Bilgen, cinnetten söz edilirken "Bir anda cinnet getirdi" ifadelerinin  çok sık kullanıldığını oysa cinnetin birdenbire ortaya çıkmadığını ifade ederek,  şunları kaydetti:

"Cinnet en geç 1 ay öncesinden belirti verir. Kişi suskunlaşır, daha  içine kapanabilir, kendine bakımı azalabilir, bakışları donuklaşır, ufak ufak  veda sözcükleri kullanabilir. Umutsuzluğu her halinden bellidir. Gelecekten  hiçbir beklentisi olmayan bitkin bir haldedir. Ama ne ilginçtir ki kişi cinnetten  1 saat gibi kısa bir süre önce bunun tam tersi bir durum sergileyebilir. O  agresif, içine kapanık insan gitmiş yerini canlı, neşeli insana bırakmıştır.  Çevresindekiler 'Çok şükür normale döndü, iyileşiyor' diye düşünür. Oysa kişi  artık ne yapacağına karar vermiş ve onun rahatlığı içindedir. Bu yüzden tüm  acılarından kurtulacağını düşündüğü için son dakikalarında neşeli olur."
        
"CİNNETİ ÖNLEMEK MÜMKÜN"
        
Psikiyatr Bilgen, en fazla merak edilen konunun son olarak Rize'de  yaşanan cinnet olayında olduğu gibi bir ebeveynin öz evladını nasıl  öldürebileceği olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Kişi aslında nefret ettiği için evladını öldürmüyor. Bunun tam tersi  evlatlarına olan düşkünlüğü onu bu yola iter. Çünkü ona göre dünya acılarla,  kötülüklerle doludur. Kendisi öldükten sonra çocuklarına ne olacağını düşünür.  Kızının hayat kadını, oğlunun uyuşturucu bağımlısı olduğunu düşünebilir. O yüzden  hayata veda ettikten sonra onları bu dünyada yalnız bırakmamak için canlarına  kıyar. Bu psikopatlık değildir. Kişi kendini öldürmüyor ancak sadece evladını  veya diğer yakınlarını öldürüyorsa işte bu psikopatlığa girer."

Psikiyatr Bilgen, adeta "geliyorum" diye belirti veren cinneti  önlemenin mümkün olduğuna işaret ederek, bu konuda aile bireylerine önemli görev  düştüğünü söyledi.

Aile bireylerinin birbirlerinin düşünce, duygu ve davranışlarındaki  değişiklikleri çok iyi izlemesi gerektiğini ifade eden Bilgen, şöyle konuştu:

"Önceden kişide olmayan sinirlilik, saldırganlık varsa, uykusuzluk,  iştahsızlık, şüphecilik başladıysa veya kişi bunun tam tersi konuşkan bir  kişiliğe sahipken içine kapandıysa, aşırı alkol tüketimi başladıysa,  sorumluluklarına duyarsız olmaya başladıysa hemen uzmandan yardım alınmalı.  Kişinin ruh halindeki bozukluğun şiddetine göre tedaviden en geç 1 ay içinde  sonuç almak mümkündür. Bu durumdaki kişiler tedaviye karşı çıkabilir ancak aile  bireyleri onu mutlaka ikna etmelidir. Aksi takdirde toplumda cinnet olaylarını  görmeye devam ederiz."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.