Cinsel Arzu Seviyesi Genetik Yapıya Bağlı

Cinsel Arzu Seviyesi Genetik Yapıya BağlıKUDÜS - Bilim adamları, insanlarda cinsel arzunun az ya da çok olmasının genetik faktörlere bağlı olduğunu duyurdu. Buluş, psikologların cinselliğe bakış açısında değişiklik yaratabilir. Kudüs'teki Hebrew ve Ben Gurion üniversitelerinden bilim adamlarının gerçekleştirdiği araştırma, DNA dizilimlerindeki varyasyonların cinsel arzu, uyarılma ve fonksiyon üzerinde etkili olduğunu gösterdi. Araştırmanın sonuç raporu, önceki gün 'Moleküler Psikiyatri' dergisinde yayımlandı.
Hebrew Üniversitesi'nden uzmanlar, 148 sağlıklı üniversite öğrencisine cinsel yaşamlarıyla ilgili anketler yaptırdı. Daha sonra anket sonuçlarıyla öğrencilerin DNA yapıları karşılaştırıldı. Sonuçta 'D4 reseptörü' adlı genle cinsel istek arasında bağlantı saptandı.

Kontrol altına almak için ilaç üretilebilir
Şimdiye kadar, cinsel güdülerin neden kişiden kişiye bu kadar farklılık gösterdiği sorusu cevaplanamamıştı. Yaygın kabul gören teoriler, çevresel faktör ve öğrenilmiş davranışların cinsel arzu ya da problemleri belirlediğini öne sürüyordu. İsrailli bilim adamlarının araştırması, cinsel istek-genetik yapı ilişkisini ortaya koyan ilk araştırma. Sonuçlar, cinsel isteksizliğin psikolojik problemlere değil biyolojik nedenlere bağlı olabileceğini vurguluyor. Buradan yola çıkarak, cinsel arzu seviyesini kontrol eden ilaçlar üretilebilir. (Live Science)

KAYNAK: //www.radikal.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Haziran 2006

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.