CİNSEL SORUNLAR

CİNSEL SORUNLARİyi günler ben bir yıllık evli bir bayanım. Lise mezunuyum. Çalışmıyorum. Eşimle cinsel ilişkilerimiz dışında herhangi bir sorunumuz yok. Bu konuyu birisiyle paylaşamam. Hele ki bu konu için bir doktora gidemem.  Ben eşimle cinsel ilişkiye girdiğimde tatmin olamıyorum. Fiziksel herhangi bir problemimiz yok. İkimizde sağlıklı insanlarız. İyi anlaşıyoruz. Ancak bu durum beni rahatsız ediyor. Evlenmeden önce masturbasyon yapıyordum. Orgazmın ne ve nasıl olduğunu biliyorum. Bun u eşimle neden yaşayamıyorum. Beni bu üzücü durumumdan kurtaracak önerilerinize ihtiyacım olacak.  Teşekkürler. 

- Cinsel ilişki sadece fizyolojik bir durum değildir. Psikolojik yönü de vardır. Özellikle kadınlar cinselliğin psikolojik yönüyle yani ruhsal doyumu ile daha fazla ilgilenirler. Kadınların tatmin olma mekanizması daha dokunsal, sevgi odaklı ve daha uzun bir süreç gerektirir. Erkekler için bu süre daha hızlı gelişir. Kadınların ön sevişme seanslarının bazen çok uzun ve sevgi dolu olması gerekebilir. Kaliteli bir yatak ilişkisinde bazı kişiler temizliğe daha fazla önem verebilirler. Güzel koku, temiz ağız ve dişler, temiz çarşaflar, normal bir oda ısısı, çok aydınlık olmayan bir oda, emniyette hissedeceğiniz bir ortam  (ki bu çocuğun aniden odaya girilmesi veya seslerin biri tarafından duyulması ihtimalleri demektir.) olması ilişkiyi rahatlatır. Ön sevişme süresinin uzun olasına dikkat edebilir ve sizin hoşlandığınız tatmin olmanızı kolaylaştıran davranışları eşinizle paylaşabilirsiniz. Açık ifadeler kullanarak ne isteyip ne istemediğinizi anlatırsanız sanırım sorununuzu çözebilirsiniz. Bu yapacağınız önlemler ve değişikliklere rağmen tatmin olamazsanız bir uzmana danışmanızı öneririm.

HERHANGİ BİR KANAMAM OLMADI

Ben yeni evli bir bayanım. İlk gece birlikte olduktan sonra herhangi bir kanamam olmadı. Eşim suçlayıcı davranıyor. Onun bu güvensizliği beni fazlasıyla kırdı. Uzun bir nişanlılık dönemi yaşadık. Benim evlilik öncesi cinsel anlamda birlikte olmaya karşı olduğumu biliyordu. Bazı prensipleri olan muhafazakar bir aileden geliyorum. Bu durum beni çok üzüyor. Şimdi hiç konuşmuyoruz. Evde iki yabancı gibi olduk. Ben de kimseyle konuşmak istemiyorum. Dün gece hiç uyumadım. Derdimi ona anlatamıyorum. Lütfen siz bana yardımcı olur musunuz. Belki sizin yazınızı okutursam ikna olabilir. Bundan başka ne yapabilirim. Bana yol gösterin.
 

- Kızlık zarıyla ilgili toplumda çeşitli inançların olduğunu biliyoruz. Kızlık zarı bilindiği gibi elin kesilmesi gibi yırtılıp kanayan bir doku değildir. Ensek olabilir, geniş olabilir. Tek bir cinsel birleşme ile yırtılmayabilir. Bunu anlamanın tek yolu kadın doğum uzmanına gidip bilgi almak ve muayene olup eşinize uzmanın açıklamasını sağlamak olacaktır. Siz kendinizden emin olduktan sonra sorun yok. Mutlaka bu durum tatlıya bağlanarak çözülecektir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.