CİNSEL SUÇLAR ARTIYOR

A.A

Cinsel suçlar hergün daha da artıyor. Mağdurların çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Peki Türkiye nereye gidiyor?


Bakırköy Prof. Mazhar Osman Ruh  Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Psikiyatri  Kliniği uzmanlarından Psikiyatrist Dr. Can Ger, yaklaşık bir yıldır artan sayıda olgulara bilirkişilik hizmeti verdiklerini bildirdi.

Psikiyatrist Dr. Can Ger, Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından  Antalya'da düzenlenen 14. Bahar Sempozyumundaki sunumunda, Adalet Bakanlığı  verilerine göre cinsel suçlarla ilgili 2006 yılına kadar karara bağlanan toplam  dava sayısının 18 bin 33 olduğunu belirtti.

Bu olaylardaki mağdur sayısının da toplam 22 bin 936 olduğunu kaydeden  Ger, mağdurların çoğunluğunu kadınların oluşturduğuna işaret etti.

Cinsel suçlar içinde yaklaşık 11 bininin cinsel saldırı veya çocukların  cinsel istismarı gibi travmatik şiddeti daha ağır vakalardan oluştuğuna değinen  Ger, “Travmada, işkencenin, cinsel saldırıların kolay kolay gündeme gelmediği,  her vakanın gün ışığına çıkmadığı, saklandığı söylenir. Bu rakamlar eğer  aysbergin görünen yüzüyse, ne boyutta bir toplumsal ruh sağlığıyla karşı karşıya  olduğumuzu düşünebiliriz” dedi.

Yaklaşık bir yıldır artan sayıda olgulara bilirkişilik hizmeti  verdiklerini kaydeden Ger, “Eskiden haftada bir, 15 günde bir düzeyindeyken,  bugün günde en az bir olgu mahkemeler tarafından bize gönderiliyor” diye  konuştu

Can Ger, cinsel saldırı veya tecavüz sonucunda ruh sağlığının  bozulmamasının da mümkün olmayacağına dikkati çekti. Bu tip travmatik bir olaya  maruz kalan kişide aşırı korku, dehşete düşme ve çaresizlik oluştuğunu anlatan  Ger, vakalarda bu olayın ardından yeniden yaşantılama, kaçınma, kültleşme ve  aşırı uyarılmışlık belirtileri görüldüğünü kaydetti.

Ger, bu belirtilere depresiflik, suçluluk, utanç duyma, tepkisellik gibi  davranışların da eşlik ettiğini belirterek, “Bu kişilerde kırılganlık,  güvensizlik, yalnız bırakılmışlık, yargılanma gibi duygular oluşuyor. Bu da ister  istemez bilirkişiyle olan etkileşimi ve muayeneyi etkiliyor” dedi.

Cinsel travmanın ardından akut stres bozukluğu görülebildiğine de işaret  eden Ger, bu tip bir olayla karşılaşmış kişide alkol veya madde kullanımının  başlayabildiğini ya da artabildiğini sözlerine ekledi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.