CİNSELLİĞE DİKKAT

CİNSELLİĞE DİKKATEn sık görülenler ve belirtileri şöyle...

Kırktan fazla cinsel ilişkiyle bulaşan hastalık vardır ve zamanında teşhis edilirse, doğru yaklaşımla çoğu kolayca tedavi edilir. Dünya Sağlık Örgütü'nün hesaplamalarına göre, Türkiye'de bir günde yaklaşık 5 bin kişi bu tür bir hastalığa yakalanmaktadır. Dikkatli olunmadığı zaman ciddi boyutta tehlike yaratacak olanları da vardır. Bu hastalıkların önemli bir kısmı dış idrar yolu olan üretrada yerleşir veya bu bölgede problem yapar. Bel soğukluğu, Klamidya, HPV (kondilom), Herpes virüsü gibi. Bu hastalıklar cinsel yaklaşım sırasında, vücut sıvılarıyla bir kişiden diğerine geçer. Öpüşmek ile bulaşır. El sıkışmak, ortak tuvalet kullanımı, havlu ve giysi gibi şeylerle veya havuzdan bulaşmaz. Çünkü bu hastalıklara neden olan mikroplar ve virüsler, insan vücudu nemli ve ılık bölgeleri dışında kolayca yaşayamaz. Genital bölgeler bunun için en uygun ortamlardır. Güvensiz cinsel ilişkide bulunmak en büyük risktir. Prezarvatif kullanımı her zaman için hastalık bulaşmasını engellemez. Cinsel hastalıklara neden olan etkenlerin diğer bulaşma yolu ise, kan yoludur. Hastalıklı kanın direkt verilmesi veya kirli cerrahi aletler tehlike yaratır. Nadiren de anneden bebeğe rahimde, doğum sırasında veya süt verirken bulaşabilir. Hepatit B, frengi (sifilis) ve HIV virüsünün neden olduğu AIDS bunların en sık görülenleridir. Üretra ve komşuluğundaki hastalıkların belirtileri:

* Genital bölgede, kasıkta veya karnın alt bölgesinde ağrı.

* Genital bölgede kaşıntı veya yanma

* Peniste akıntı

* Vaginada akıntı veya koku

* İdrar yolunda kan

* Cinsel ilişkide ağrı, yanma, rahatsızlık hissi

* Sık idrar hissi lİdrarda yanma

* Genital bölge civarında sivilce, yara, polip gibi oluşumlar. Teşhis koymak ve uygun tedaviyi yapmak için muayene, vücuttaki belirtinin görülmesi, akıntıların laboratuvar tetkikleri ve kan testleri gerekir.

(Takvim)

 

KAYNAK: www.bugun.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.