CİNSELLİĞE GERİ DÖNÜŞ

Formsante
 
Doğum sonrası cinselliğinizde neler olacak, artık her şey değişti mi? Eski halinize ne zaman dönersiniz?

 


Normal cinsel yaşantınıza doğumdan ne kadar sonra dönmeyi beklemelisiniz?

Bir çocuk doğurmak hayatınızdaki dönüm noktalarından biri olacak. Bir yandan dünyaya bir bebek getirirken, diğer yandan da fiziksel ve ruhsal değişiklikler yaşayacaksınız. Peki ya, seks yaşamınız bundan nasıl etkilenecek?

KALDIĞINIZ YERDEN DEVAM ETMEYE HAZIR MISINIZ?

Bu sorunun cevabı tamamen siz ve eşinize kalmıştır. Doğumdan sonraki ilk haftalarda sekse karşı bir isteksizlik duymanız normal ve beklenen bir durumdur.

Doğum sonrası kadın vücudunda meydana gelen doğal bazı değişiklikler seksi başlı başına büyük bir adım olarak görmenize yol açabilir.

•Doğumdan sonra iki, üç hafta kadar devam edebilecek olan akıntılar (Eğer bu akıntıyla beraber kaşıntı, acı hissi ya da koku varsa, mutlaka hekiminize danışın)

•Yorgunluk

•İyileşmesi tam olarak gerçekleşmemiş dikişler

•Uyku ihtiyacı

Tüm bunlar olurken, eşinizle olan duygusal yakınlığınız kaybetmemeye çalışıp sabrınızı koruyun. Seks hayatınız eninde sonunda canlanmaya başlayacaktır. Önemli olan bunu büyük bir probleme çevirmemektir.

Başlarda dikişler ve ağrılar sebebiyle huzursuz olabilirsiniz. Bu durumda vazelin gibi bir kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz. Vazelin kullanmanıza rağmen seks hala acı veriyorsa, o zaman yaralarınız tam olarak iyileşmemiş olma olasılığı vardır. Hekiminiz görünürseniz, enfeksiyon olup olmadığını öğrenip, varsa tedavi olabilirsiniz.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Kasım 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.