CİNSELLİĞİ MUTLAKA ANLATIN

ANKA

Çocuklara anaokulundan itibaren hangi davranışların cinsel istismar olduğunun da anlatılması gerektiği açıklandı.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rezan Çeçen Eroğul, Türkiye'de genellikle fiziksel gelişim ve doğum kontrol yöntemlerinin anlatıldığı cinsel sağlık bilgisi eğitiminin verildiğini, ancak çocuklara anaokulundan itibaren hangi davranışların cinsel istismar olduğunun da anlatılması gerektiğini ifade etti.

Eroğul, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine seçmeli olarak cinsel sağlık bilgisi eğitimi verildiğini hatırlattı.

Bu derslerin her okulda verilmediğinin de altını çizen Eroğul, şunları söyledi:

"Türkiye'de genel olarak fiziksel gelişimlerin, doğum kontrol yöntemlerinin anlatıldığı cinsel sağlık bilgileri eğitimi veriliyor. Bunlardan farklı olarak çocuklara anaokulundan itibaren nelerin cinsel istismar olduğu da anlatılmalı. Çünkü cinsel sağlık eğitimi çocukların bilgilerini artırıyor ancak nelerin istismar olduğu konusuna pek değinmiyor. Bu konuda gerekli düzenlemeler yapılmalı."

Cinsel istismara maruz kalan çocukların genellikle bu olayı sakladığını belirten Eroğul, eğitim ile bu tarz üzücü durumların gün yüzüne çıkartılmasının da sağlanabileceğini kaydetti.

Çocuklara küçük yaşlardan başlayarak verilecek cinsel istismarın önlenmesi eğitimlerinin önemine değinen Eroğul, şöyle konuştu:

"Çocuklar iyi-kötü dokunuş arasındaki fark ve mahrem bölgelerinin anlatılacağı eğitimler ile ağacı yaşken eğebilir, üzücü olaylarla karşılaşma oranlarını azaltabiliriz. Örneğin bu eğitimler sayesinde tanıdıkları birinin sevecen dokunuşu ile kötü niyetli dokunuş arasındaki fark konusunda küçük yaşlarda bilinç kazandırabiliriz. Anaokulunda başlanacak ve resimlerin de kullanılacağı eğitimlerde çocuklara vücutlarının nerelerinin gizleneceği anlatılmalı. Bedenlerinin kendilerine ait olduğu ve kimsenin onlardan izin almadan dokunamayacağı bilinci verilmeli."

ERKEK ÇOCUKLAR DA İSTİSMARA UĞRUYOR

Ebeveynlerin özellikle erkek çocuklarını pek gözetme kaygısı yaşamadığına dikkati çeken Eroğul, bu durumun erkek çocukların istismara maruz kalma oranlarını da arttığının altını çizdi.

Erkek çocuklarının da kız çocukları kadar hassasiyetle gözetilmesini isteyen Eroğul, "Bu noktada eğitim önemli bir konuma geliyor. Erkek çocuğu da cinsel istismara maruz kalacağı bilincine sahip olursa daha dikkatli hareket eder" dedi.

TÜBİTAK DESTEKLİ PROJE

Eroğul, hazırladığı ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun da (TÜBİTAK) desteklediği "İlköğretimde Cinsel İstismarı Önleme ve Beceri Geliştirme Eğitimi" projesi kapsamında Adana'da bir ilköğretim okulunu pilot okul olarak seçtiklerini belirtti.

Otuz ay süreli ve 6 ay sonra sona erecek proje kapsamında öğrencilerin bilgi ve tutumlarını ölçtüklerini kaydeden Eroğul, "İlköğretim dördüncü sınıflara uygulanan proje sonunda çocukların cinsel istismar konusundaki bilgi ve tutumlarını ölçeceğiz. Ama şimdiden öğrencilerin istismar konusundaki bilgilerinin arttığını ve daha da bilinçlendiklerini gözlemleyebiliyoruz" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.