Cinselliği tehdit ediyor

Alkolün sık ve fazla miktarda tüketimi ciddi cinsel sorunlara yol açıyor. Çünkü alkol, kandaki erkeklik hormonu testosteron düzeyini düşürüyor.

Alkolün sık ve fazla miktarda tüketimi ciddi cinsel sorunlara yol açıyor. Çünkü alkol, kandaki erkeklik hormonu testosteron düzeyini düşürüyor.

CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) Psikiyatrik Sorunlar ve İşlev Bozuklukları dosyasında yer alan bilgiler göre, alkolün ‘kronik’ tüketimi yüzde 20-54 oranında sertleşme ve boşalma bozukluklarına yol açıyor. İstek bozukluğu ile alkol bağımlılarının yarısında saptanıyor. Sadece erkeklerin değil, kadınların da cinsel hayatını olumsuz etkiliyor. Cinsel istek ve doyumda azalıyor.

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER ŞEY

HAFTADA 3 VE DAHA FAZLA TÜKETEN ERKEKLERDE DOYUM AZALIYOR, SERTLEŞME BOZULUYOR

İlgili bölümü hazırlayan psikiyatri uzmanı Ayşen Çoşut Çakmak, “Alkol sertleşme ve uyarılma sorunlarına da zemin hazırlıyor. Haftada 3 ve daha fazla alkol tüketen erkeklerde, cinsel doyum azalıyor ve sertleşme sorunları görülüyor” diyor.

ALKOL BAĞIMLILIĞINDAN KURTULABİLİRSİNİZ

Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM Kliniği’nde yapılan bir çalışmada, alkol bağımlılığı olan erkeklerin yüzde 70’inde hafif, yüzde 4’ünde orta derecede sertleşme sorunu saptanmış.

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR

Alkol ve madde kullanımının birlikte olduğu durumlarda da ciddi cinsel sorunlar görülüyor. Örneğin alkol ve kokain kullananların yüzde 62’sinde cinsel işlev bozukluğu bulundu.

AZI LİBİDOYU ARTIRIYOR, ÇOĞU ÖLDÜRÜYOR

Alkol tüketimi sınırlı düzeyde kaldığı sürece herhangi bir cinsel soruna yol açmıyor. Düşük düzeyde alkol tüketmek, cinsel libidoda artışa dahi yol açabiliyor. Özellikle performans anksiyetesi yaşayanlarda cinsel uyarılmayı sağlayabiliyor. Ayrıca kişiler arasında sosyal bir etkileşim sağlaması, romantik yakınlaşmayı artırması gibi etkileri nedeniyle motivasyonu artırıyor. MESUDE ERŞAN - HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:03 Aralık 2012