Cinsiyetler Serotonin Kaybına Farklı Tepkiler Veriyor

Cinsiyetler Serotonin Kaybına Farklı Tepkiler VeriyorSerotonindeki azalma cinsiyetler arasında farklı tepkilere yol açıyor. Norveç’te yapılan bir çalışmaya göre, serotonindeki azalmayla birlikte erkekler daha dürtüselleşirken, kadınlar daha depresif bir hale geliyor. 

Azalmış serotonin transmisyonunun majör depresif bozukluğa yol açan fonksiyonel değişimlere katkıda bulunduğu bilinen bir gerçek. Çalışmayı gerçekleştiren Oslo Üniversitesi’nden Dr. Espen Walderhaug’un açıklaması da bu yönde.

Walderhaug ve meslektaşları beyindeki serotonin düzeylerini azaltmak amacıyla, sağlıklı deneklere akut triptofan kaybı olarak bilinen bir teknik uyguladılar.  Bunun sonucunda, indüklenmiş serotonin değişikliklerine yanıt olarak erkeklerin daha fazla dürtüselleştiği, buna karşın duygu durumlarında her hangi bir değişiklik yaşamadıkları saptandı.  

Öte yandan Biological Psychiatry’de yayınlanan bir çalışmada, kadınlar duygu durumlarının kötüleştiğini ve genelde depresyonla ilişkilendirilen, daha temkinli olma hali yaşadıklarını bildirdiler.  

"Beyin kimyası değişikliğe uğradığında, normal olarak kadın ve erkekler ayrım gözetmeksizin aynı etkiye maruz kalırlar. Dolayısıyla böylesine net bir cinsiyet farklılığı saptamak bizim açımızdan şaşırtıcı oldu" diye belirtiyor Walderhaug. "Her ne kadar beynimizdeki serotonerjik sistem özdeş yapıda da olsa, kadın ve erkeklerin serotoninden faydalanma  biçimleri farklı olsa gerek."

OSLO, Norveç (UPI/ United Press International)

ÇEVİRİ: Ayda Çayır


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.